Plánujete uzavřít životní pojištění? Podívejte se, co zvýší jeho cenu
Pokud je finanční produkt, který v sobě dokáže spojovat dvě věci, je to životní pojištění. Jak vypadá to pravé? Je založeno na tom, že peníze, které pravidelně posíláte pojišťovně, jsou zčásti rozděleny právě na vaši ochranu- třeba jako má pojistka na blbost, a z části na zhodnocení – tedy na investice. Takto životní pojištění funguje. Jeho cílem tak je nejenom přilepšit vám v pozdějším věku, jelikož jeho cílem je finančně chránit vás i vaši rodinu. A to v rámci rizik, jako je třeba:
- Smrt
- Nemoc s trvalými následky
- Invalidita
Nutno říci, že právě tato část finančního produktu výrazně souvisí s tím, kolik budete platit. Je totiž zjišťováno, jaký je váš aktuální zdravotní stav. A co všechno může ovlivnit sumu, kterou budete platit? Podívejte se – možná vás to překvapí.
Contents
Na klasický zdravotní stav hledí životní pojištění nejvíce
Základem, na který se hledí, je rozhodně váš zdravotní stav. Jsou to tedy informace o tom, s čím konkrétně se léčíte. A od toho se posuzuje nejenom to, kolik budete platit, ale i to, zda vám bude životní pojištění vůbec sjednáno. Je samozřejmě nutné říci, že i cílem pojišťoven je výdělek a ty nechtějí pojistit rizikového klienta. Pokud vědí, že na tom nejste zdravotně dobře, mnohou vás odmítnout.
Kdo nyní přemýšlí o tom, že o svém zdravotním stavu zalže, měl by být na pozoru. Stejně jako u řady jiných pojistných produktů, tak i zde se následně hledí na to, zda nešlo o pojistný podvod. Co když se zjistí, že k němu došlo? Je to celkem jednoduché. Dojde k odmítnutí pojistného plnění.
Zajímá vás životní pojištění porovnání? Roli hraje i to, zda kouříte
Co dalšího rozhoduje o tom, kolik budete platit? Pokud se díváte na životní pojištění porovnání, je dobré nezapomenout na kolonku toho, zda kouříte. A pokud ano, tak kolik kouříte. I toto má u pojišťoven veliký vliv na to, kolik budete platit. Důvodem jsou statistiky a ty celkem jasně říkají, co všechno kouření způsobuje a na kolik je rizikové. Proto kdo nekouří, může počítat s nižší cenou.
Životní pojištění 2018 hledí i na hmotnost
Jsou i jiné věci, na které životní pojištění 2018 hledí. A to třeba vaše hmotnost. Obezita je čím dál větším problémem současných lidí. A co všechno může způsobit? Daní lidé jsou hned v několika rizikových skupinách. A tak je celkem pochopitelné, že se hledí na tuto věc. Pokud si máme hlavní rizikové skupiny zmapovat, potom se jedná o tyto:
- Vysoký krevní tlak
- Srdeční a cévní choroby
- Infarkt myokardu
Hlavním ukazatelem v souvislosti s hmotností je takzvaná hodnota BMI. Ta sice není zcela přesná, ale na druhou stranu je orientační hodnotou. Špatně vychází hlavě u lidí, kteří jsou menší, ale mají mnoho svalové hmoty, což údaje zkresluje. Na druhou stranu není pochyb o tom, že při osobním sjednání pojišťovna uvidí, že daná osoba nemá s hmotností problém.
Flexi životní pojištění i Aegon životní pojištění hledí také na věk
A je to celkem logické. Pokud bychom měli porovnat člověka mladého a následně osobu starší, je více než jasné, kdo na tom bude s ohledem na rizikovost hůře. A tak hlavní pojišťovny, kam se řadí třeba Flexi životní pojištění i Aegon životní pojištění, ale i řada dalších hledí také na věk. Proto kdo má zájem uzavřít životní pojištění, ten by měl navštívit pojišťovnu co možná nejdříve, jelikož bude mít vysokou pravděpodobnost sjednání, stejně jako vysokou pravděpodobnost nízké ceny.
Investiční životní pojištění může přihlédnout i k rodinné anamnéze
Nejenom, že se může, ale také s největší pravděpodobností bude hledět na to, jak je na tom osoba, která se chce pojistit či co má v plánu. Na to může hledět i pojištění na hory. Velmi často se přihlíží i k tomu, jaká je konkrétní rodinná anamnéza. Konkrétní investiční životní pojištění tak hledí na to, jak na tom byla po zdravotní stránce generace předchozí. Je celkem jasné, že problémy třeba s krevním tlakem, nebo s krevním cukrem rozhodně patří mezi takové, které mohou při sjednávání uškodit. A to proto, že jste jednoduše v rizikové skupině, kterou bohužel neovlivníte.
Jak se pojišťovny ke klientům staví?
Pokud máte v plánu sjednat si životní pojištění a pokud vás zajímá, jak se pojišťovny ke klientům staví, tak jsou dva pohledy. Ten první je ten, že jsou zohledněna jednotlivá rizika, která jsme uvedli výše. A na základě toho je navýšena cena. Příkladem je třeba zmíněná obezita, nebo kouření. To jsou věci, které každý může ovlivnit. A tak zde jasně platí, že se klientům cena navyšuje. A o kolik? Rozhodně to není málo, jelikož desítky procent jsou standardem. Výjimkou není ani to, že se klientům co kouří, nebo jsou obézní, účtuje cena i o více než padesát procent nižší.
Potom tu jsou nemoci. U těch, které klient má, může dojít k tomu, že při zjištění všech informací pojišťovna daného člověka odmítne a životní pojištění mu nenabídne. Pokud jde ale o rodinnou anamnézu a budou riziko konkrétní nemoci, přistupuje se k člověku jinak. Příkladem zde může být třeba cukrovka, nebo zmíněný tlak. V takovém případě může být daná nemoc z pojistného plnění takzvaně vyloučena. Co konkrétního to může znamenat? Že pojišťovaná osoba získá životní pojištění za standardní cenu. Jenom s tím rozdílem, že dané problémy budou ze smlouvy vyloučeny. U nich tedy nebude docházet k případnému pojistnému plnění.