Pojištění schopnosti splácet může být dobrým sluhou, ale zlým pánem

Rate this post

Různých komerčních pojistek lze nalézt opravdu velké množství. Mohou být spojeny s bydlením – pojištění domácnosti a nemovitosti, stejně jako mohou být spojeny třeba s cestováním – pojištění na hory. Potom tu jsou ale i pojistné produkty, které mohou být spojovány také se světem úvěrů. Tedy s půjčkami. Takový produkt nese jasný název. Je to pojištění schopnosti splácet. To může být dobrým sluhou, i zlým pánem. Zjistěte, co byste o této pojistné ochraně měli vědět.

Contents

Co to pojištění schopnosti splácet vlastně je?

Pokud jste se s touto pojistkou setkali jenom letmo, nebo doslova vůbec nevíte, čeho se týká, potom připomeňme, že pojištění schopnosti splácet se týká půjček. Tedy úvěrových produktů. Když se máme podívat na to, jakých konkrétně, tak je jejich škála poměrně široká. Jde hlavně o půjčky na delší dobu, a tak se do této kategorie řadí:

  • Klasické hypotéky
  • Americká hypotéka
  • Spotřebitelské půjčky

Pojištění schopnosti splácet má u daných úvěrových produktů za cíl pomoci klientům, pokud se dostanou do problémové životní situace. Do takové, která jasně ohrožuje možnost bezproblémové splátky, i možnost vyjít s příjmem. To vypadá jako celkem dobrá ochrana, ale na druhou stranu připomeňme, že nic není tak dokonalé, jak se zdá.

Kdy může pomoci pojištění schopnosti splácet hypotéku i půjčku?

Obecné informace na to, kdy může tato pojistka pomoci, jsme již zmínili. Nyní je nejvyšší čas podívat se konkrétněji na to, kdy může pojištění schopnosti splácet hypotéku i půjčku pomoci. Mnoho lidí si myslí, že to může být kdykoliv, kdy se dostanou do finančních problémů a tak osloví pojišťovnu. Fakt je takový, že důvody pomoci jsou poměrně jasně dány a jsou i poměrně jasně specifikovány. Jedná se třeba o:

Pojištění schopnosti splácet může pomoci, když vám vypadne příjem

Pojištění schopnosti splácet může pomoci, když vám vypadne příjem

Samozřejmě vždy je třeba podívat se nejenom na to, co je napsáno ve smlouvě, ale co je napsané také v pojistných podmínkách. Napříč pojišťovnami se totiž může pomoc s ohledem na různé životní situace lišit. Zde musíme zmínit i různé výjimky, kterých je také více než dost. Ty popisují situace, kdy pojišťovna může odmítnout dané pojistné plnění. Jaké situace jsou celkem známé? Hlavně ty, kdy se problém stane čistě vaší vinou. A to vlivem nepozornosti, laxnosti, nebo z důvodu požití alkoholického nápoje. V takových případech, když to pojišťovna zjistí, odmítne plnit a vy si musíte s hrazením splátek pomoci sami. A jak? To ve světě úvěrových produktů a pojišťovnictví, které je s ním spojeno, vlastně vůbec nikoho nezajímá.

Pojištění schopnosti splácet úvěr nesouvisí s trvalou pomocí

Je dobré říci, že i když pojištění schopnosti splácet úvěr dokáže pomáhat, je nezbytné připomenout, že daná pomoc rozhodně není a nebude trvalá. Opět je třeba odkázat na to, co se píše ve smlouvě, nebo v pojistných podmínkách. S jakým standardem je dobré počítat? Je jasné, že budou splátky, které za vás pojišťovna skutečně uhradí. Těch bude ale jenom konkrétní množství. Je proto dobré zjistit si, kolik jich bude. Obvykle záleží na to, jaká životní situace vás dostihla. Čím je problém náročnější a čím méně pravděpodobný je váš návrat do běžného pracovního života, tím více splátek to může být. Stále ale počítejte raději s tím, že mluvíme o jednotkách splátek. Rozhodně ne třeba o desítkách, nebo dokonce o několika desítkách. Pojištění schopnosti splácet je totiž spíše pomocí krátkodobou, než dlouhodobou, nebo trvalou.

Pojištění schopnosti splácet hypotéku u komerční pojišťovny může mít různé ceny

Pokud jde o dané pojištění a možnost jeho sjednání, je dobré pamatovat na to, že tuto ochranu nesjednáváte přímo s poskytovatelem půjčky. Ten zde většinou působí jenom jako zprostředkovatel. Faktem totiž je to, že sjednáváte pojištění schopnosti splácet hypotéku u komerční pojišťovny. A výběr je poměrně bohatý, čemuž odpovídá i to, že jsou i různé ceny. To platí v případě, kdy máte možnost sjednat si daný pojistný produkt samostatně. Potom je vhodné podívat se, kolik pojištění schopnosti splácet stojí a co vám také nabídne.

Možností je skutečně celá řada. Je několik příkladů, které dnes řadíme do skupiny těch, které jsou nejvyhledávanější. Je to třeba Česká Spořitelna pojištění schopnosti splácet, stejně jako to může být pojištění schopnosti splácet PPI standard. Co zvolíte vy, je na vás.

Pozor na hlavní negativa

Jedno jsme zmínili již výše. A týká se toho, že pojištění schopnosti splácet nevyřeší vše, a po dlouhou dobu. Rozhodně ale nejde o negativum jediné, jelikož jsou zde i další. Příkladem může být konkrétní poskytovatel, který vám neumožní vybrat si jinou pojišťovnu, než tu, kterou má on. O to horší je situace, kdy je uzavření pojistky povinné, jinak vám nebude poskytnutý úvěr. V takovém případě nedoporučujeme podléhat nátlaku a je lepší podívat se na nabídku, se kterou přichází konkurence.

Problémem může být i celkem velká cena u některých pojistek. Nejenom, že výrazně zdražuje půjčku, čímž klesá její výhodnost. Dobré je nezapomenout na to, zda se vám pojistka vůbec vyplatí. Když si spočítáte, s kolika splátkami v dané výši vám reálně pomůže, je dobré se zamyslet, zda je ideální na ní přeplatit několikanásobně více. Zda přece jenom není lepší si ušetřit finanční rezervu a poté si peníze dávat raději stranou. Můžete je následně použít v těžších chvílích. A pokud nepřijdou, ušetřili jste zajímavé peníze.

Podobné články...