Pracovní úraz se týká jak zdraví, tak i financí. Co když se zraníte?

Rate this post

Základem současného života je pro většinu lidí pochopitelně to, že si musí najít práci, jelikož jedině tak mohou sobě a své rodině zajistit pravidelný příjem. To je nejlepoší postup, jak vydělat peníze. Ať je práce více či méně nebezpečná, je zde jedno možné riziko. Zranění. Pokud k němu dojde při výkonu povolání, je na tento stav pohlíženo jako na pracovní úraz. A s tím souvisí i možná rizika, která se týkají nejenom bolesti, ale i peněz. A právě na tento stav se podíváme.

Contents

Co je to pracovní úraz?

Pokud máte práci, a ještě se vám zde nic nestalo, držíme vám palce, aby k tomu nedošlo ani v budoucnu. A to pochopitelně z toho důvodu, že pracovní úraz rozhodně není jak krátkodobě, tak ani dlouhodobě ničím příjemným.

Podívejme se také na jeho definici, která je velmi důležitá v souvislosti s tím, zda se jedná skutečně o pracovní úraz, nebo se jedná o zranění, které nesouvisí s výkonem práce. To je velmi důležité rozlišovat. Proto je dobré dodat i to, co se může za pracovní úraz přímo považovat:

  • Zranění spojené s výkonem práce
  • Zranění na pracovišti, mimo dobu plnění konkrétního úkolu
  • Zranění při práci na služební, nebo jiné cestě

Stal se vám pracovní úraz? Povinnosti zaměstnavatele jsou celkem jasné

Jakmile se v práci zraníte, rozhodně si to nenechávejte pro sebe, stejně jako byste neměl)i odkládat jakékoliv nahlášení. To proto, že jakýmkoliv odkladem se v případném budoucím řešení značně znevýhodňujete. Přihodil se pracovní úraz? Povinnosti zaměstnavatele jsou zcela jasné, a souvisí s tím, že by mělo dojít nejenom k případnému prvotnímu ošetření, ale mělo by dojít hlavně k tomu, že bude daný úraz zadokumentován v takzvané knize úrazů. Ta musí být na každém pracovišti povinně.

Každý pracovní úraz je spojený s finančním odškodněním

Každý pracovní úraz je spojený s finančním odškodněním

Pokud se vám tedy daná neočekávaná situace přihodí, tak doporučujeme ihned kontaktovat svého přímého nadřízeného. U něho trvejte na zadokumentování daného úrazu. Pokud bude chtít zapsání odkládat, nebo problém banalizovat, stále trvejte na svém, jelikož je to jeho zákonná povinnost.

Zaměstnavatel bývá pojištěn u poštovny Kooperativa – pracovní úraz bývá řešený přes ní

Pracovní úrazy nejsou v dnešní době ničím výjimečným, s čímž souvisí i fakt, že zaměstnavatelé mají povinnosti spojené s tím, že sem musí pojistit. A to u pojišťovny Kooperativa – pracovní úraz, tedy pojištění za tímto účelem nabízí jako standardní produkt pro každého zaměstnavatele, který má zaměstnance a chce dostatečné pokrytí, které může souviset s možným rizikem. Navíc se může pojistit i zaměstnanec. Nabízí se třeba pojistka na blbost.

Vzhledem k povinnosti pojistky je doslova nepochopitelné, proč se zaměstnavatelé zapisování úrazů brání, snaží se své zaměstnance přesvědčit o tom, že se zase až tolik nestalo. Finanční kompenzace jsou řešeny přes pojišťovnu, což sice znamená administrativní zátěž, ale určitě to neznamená, že by se výrazně snížil zisk firmy, nebo že by snad dokonce zbankrotovala.

Pracovní úraz a náhrada mzdy je samozřejmá

Nyní pojďme na tu oblast, která vás v souvislosti s pracovním úrazem hovoří o financích. Nejčastěji se hovoří o slovním spojení, kterým je pracovní úraz a náhrada mzdy. Podívejme se na vše objektivně a přesně. Pokud se zraníte v práci, nejenom při konkrétním výkonu svého povolání, rozhodně vám náleží určité kompenzace. O jaké se jedná? Je to:

  • Náhrada mzdy
  • Bolestné
  • Snížení společenského uplatnění

Zajímají vás konkrétní sumy, které dostanete? Pokud jde o náhradu mzdy, je to poměrně jasné. Hlavní roli zde má výše vašeho platu. Tedy to, kolik vyděláváte a kolik dostanete formou nemocenských dávek. Pokud jde o další dvě kompenzace, tak zde jasně záleží na tom, jak komplikovaný daný úraz vlastně je. Nutné je říci hlavně to, že záleží na takzvaném bodovém ohodnocení, a to vaším lékařem. Čím více bodů, tím větší kompenzace.

Hlášení pracovního úrazu může proběhnout i zpětně

Dobrá zpráva pro ty, kteří pracovní úraz nenahlásí ihned je to, že je možné realizovat hlášení pracovního úrazu dokonce i zpětně. Není to však automatické, a je to dokonce i poměrně komplikované. Pokud samozřejmě dojde k úrazu, kdy je nutný okamžitý převoz do nemocnice, je vcelku pochopitelné, že vše se může oficiálně zdokumentovat a zapsat, až toho bude zaměstnanec a současně pacient po fyzické stránce schopen. To je běžná věc.

Jinak tomu může být ve chvíli, kdy se zaměstnanec zraní, vše nechá být, a až po pár dnech zjistí, že konkrétní zranění je rozsáhlejšího rázu, než se na první pohled zdálo. Zde už je třeba dokázat, kdy se problém stal a zda k němu opravdu došlo. Zde mohou pomoci svědci, záznamy z kamer i další fakta, která potvrdí, že se úraz nestal mimo místo výkonu práce.

Je pracovní úraz na neschopence? Ano

Častou otázkou je i to, jak je to s konkrétní pracovní neschopností, pokud se zraníte právě v práci. Zde odpovídáme, že pracovní úraz na neschopence být pochopitelně může. Dokonce musíme říci, že musí. Lékař vám tedy vystaví klasickou neschopenku, u které máte svá práva, ale i povinnosti. U pracovního úrazu je u ní nutné počítat s jedním pozitivem. Klasická pracovní neschopnost nepočítá s tím, že je vám vyplácena plná mzda. Pokud však jste na neschopence z důvodu pracovního úrazu, je vám daná suma dorovnána zaměstnavatelem. Tím by vámn neměly vzniknout ani žádné dluhy. To znamená, že můžete být doma, léčit se, a přitom dostáváte stejnou mzdu, v přesné výši, jako byste byli v práci. To je jasné plus, které z pracovního úrazu kombinovaného s pracovní neschopností přímo plyne.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...