Půjčka pro OSVČ existuje, ale má několik úskalí. Jak si s ní poradit?

Rate this post

Pojem OSVČ je poměrně známý. Lze ho celkem dobře charakterizovat jako osobu samostatně výdělečně činnou, stejně jako se používá i pojem živnostník. Bezohledu na registr plátců DPH. Jedná se jednoduše o pojem, konkrétní osobu, která vlastní živnostenské oprávnění a pracuje sama na sebe. A od toho se odvíjí její zisk. Jde tedy o soukromého podnikatele, který podobně jako zaměstnanec může čas od času zatoužit po půjčce, jelikož si chce něco koupit. Tím segmentem je půjčka pro OSVČ. Pokud jste také v situaci, kdy jste živnostník a máte zájem o půjčku, podívejte se na možná úskalí, která mohou nastat.

Contents

Půjčka pro OSVČ je u dobrých úvěrových poskytovatelů samozřejmostí

Není nutné obávat se toho, že by snad půjčka pro OSVČ nebyla na našem trhu dostupná. Tak to rozhodně není. Pokud si vyberete známého poskytovatele úvěrových produktů, ktrerým může být i zahraniční frančíza, máte téměř stoprocentní jistotu toho, že nabízí peníze nejenom těm, kteří jsou zaměstnáni na pracovní smlouvu, tak samozřejmě i těm lidem, kteří pracují sami na sebe, tedy na živnost. Dané poskytovatele bez problémů najdete ve třech hlavních segmentech, kterými jsou:

  • Bankovní půjčky
  • Nebankovní půjčky
  • P2P půjčky

To, že je půjčka pro OSVČ dostupná ale nutně neznamená, že by s ní nebyly spojeny určité komplikace. Na ty hlavní možné se společně podíváme.

Půjčky pro OSVČ jsou spojeny hlavně s problémem daňových paušálů

Pokud je problém číslo jedna, který se daných typů půjček týká, tak to jsou takzvané daňové neboli výdajové paušály. O co se jedná? Jsou to zákonné úlevy, které umožní snížit si základ daně. A to tak, že když daný podnikatel nemá reálné výdaje, tak si jednoduše aplikuje procentuelní paušál. Jejich výše se pohybuje nad padesátiprocentní hranicí, což je pro mnoho z nich jasně výhodné. Na druhou stranu když jsou žádány půjčky pro OSVČ, je daňový paušál komplikací.

Půjčka pro OSVČ se odvíjí od toho, kolik platíte na daních

Půjčka pro OSVČ se odvíjí od toho, kolik platíte na daních

Vhod přijde především ve chvíli, kdy je cílem podnikatele platit co nejmenší daně. Ze svého obratu si ukrojí desítky procent pomocí paušálu a zbytek zdaní. Právě onen zbytek, tedy základ daně, je však v účetní mluvě jeho reálný příjem. A na ten je v případě schvalování půjčky pohlíženo. Logické je, že může být podstatně menší, než realita. Představme si třeba člověka podnikajícího z domova, který potřebuje jenom počítač. Ročně vydělá 500 000 Kč, ale díky paušálu se mu papírový příjem sníží tak, že měsíčně nedosahuje ani na ten průměrný. Přitom reálně mu zůstane přes 40 000 Kč.

Nebankovní půjčka pro OSVČ může být řešením

Jak si s tímto problémem poradit? Je vhodné nejprve oslovit všechny banky, a pokud to u nich nijak růžově nevypadá, může přicházet v úvahu nebankovní půjčka pro OSVČ. Proč právě ta? Jelikož nebankovní segment je známý tím, že pokud jde o vyřízení půjček, tak zde často platí celkem benevolentní podmínky. A toho můžete jako klasický živnostník logicky využít. A to v tom smyslu, že při posuzování vaší bonity nebude hleděno jenom k takzvanému základu daně, ale může být přihlíženo spíše k samotnému obratu. A to právě ve chvíli, když se řadíte do skupiny těch, kteří využívají výdajový paušál. Potom je možné na půjčku dosáhnout i ve chvíli, kdy je papírový příjem nízký.

Jsou i jiná řešení? Buď rychlá půjčka pro OSVČ online, nebo přiznání příjmu

Pokud bychom se měli podívat na další postupy, jak si zajistit, aby byla půjčka získána bez větších potíží, tak existují hned dva. První možnost nabídne rychlá půjčka pro OSVČ online. Tedy o úvěr v segmentu mikropůjček, který je obvykle poskytovaný bez složitějšího prověřování a dokládání. Je ale nutno říci, že tento typ úvěru se od spotřebitelských půjček přece jenom liší. Jak?

  • K dispozici jsou tisícové částky
  • Půjčenou sumu je nutné vrátit jednorázově
  • Půjčky mají mnohdy vysoký úrok

Potom je tu ještě možnost číslo dvě. Ta je spojena s tím, že jako OSVČ budete přiznávat takový příjem, jaký máte. Místo paušálních výdajů uplatníte ty reálné, nebo ještě lépe, půjdete cestou, kdy nebudete uplatňovat žádné. Zvýšíte tak šanci na to, že vám půjčka pro OSVČ bude poskytnuta. Zároveň ale počítejte i s tím, že zaplatíte výrazně vyšší sumu na daních. Ta je aktuálně ve výši celých 15 procent ze základu daně.

Půjčky pro začínající OSVČ existují spíše v teoretické rovině

Podívejme se ještě na jednu další variantu, a to takovou, kterou mohou být takzvané půjčky pro začínající OSVČ. Pro ty, kteří hledají způsoby, jak vydělat peníze. Pokud jste začali podnikat a potřebujete pro rozvoj nějakou tu korunu, je třeba jasná jedna věc. A to taková, že budete nuceni doložit daňová přiznání, nebo i faktury za poslední období. Pokud je vzhledem k aktuálnímu startu vašeho byznysu nemáte, je to celkem velký problém. I když mnoho poskytovatelů uvádí, že půjčky pro začínající podnikatele nabídne, většinou se jedná jenom o lákadla. Když už, je třeba alespoň něčím ručit.

Možnou alternativou může být segment bankovních půjček, kde jsou možnosti, když OSVČ získá peníze na základě svého projektu a podnikatelského plánu, který je bankou posouzen. Ne každý nápad je ale životaschopný. Je možné tuto cestu zkusit, ale procento těch žadatelů, kteří skutečně dosáhnou na možnost peníze získat, je celkem malý. A to znamená, že začínající živnostník je odkázán hlavně na segment mikropůjček. Zde sice je možné peníze získat, ale jak jsme uvedli výše, jedná se o sumy, které rozhodně nejsou velké.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...