Ztráta platební karty? Podívejte se, jak byste se měli zachovat

Rate this post

Placení hotovostí se postupně dostává na druhou kolej. Do popředí se totiž dere varianta, u které hotovost jako taková není nutná. Stále více lidí dnes používá platební karty, které jsou spojeny s jednoduchostí, ale i rychlostí, i s trím, že nenarazíte na falešné bankovky. Kromě toho, že si pomocí nich můžete vybrat případnou požadovanou hotovost, nelze zapomínat právě na onu možnost placení. Jak může vypadat.

  • Placení při nákupu v internetových obchodech
  • Placení bezkontaktní metodou
  • Placení prostřednictvím standardních terminálů

S tím, jak je používána kreditní a debetní karta, se ale mohou objevit i různá rizika. Jaká ta jsou? Jedná se hlavně o riziko toho, že je ztratíte. Co byste v takovém případě měli dělat? Poradíme vám.

Contents

Skutečně je to ztráta platební karty? Nemůžete ji mít někde založenou?

Pokud ve svých věcech nemáte tak úplně pořádek, může dojít jenom k tomu, že je vaše kreditní karta někde založená a vy ji nemůžete najít. Není proto nutné vždy propadat panice. Pokud máte internetové bankovnictví, je dobré se podívat na současné transakce. Pokud zde není nic podezřelého, ani zde není nic navíc, nahrává to situaci, že karta nebyla zneužita. A tak skutečně mohlo dojít jenom k tomu, že ji doma máte, ale že ji jenom nemůžete najít.

Ještě tedy není nutné nahlašovat přímo její ztrátu a je lepší ji zkusit najít. Než se do toho dáte, snižte přes internetové bankovnictví jednotlivé výše limity. A to nejlépe na nulu. Proč? Pokud ji má někdo jiný, tak mu s nulovými limity bude k ničemu. Nezaplatí s ní ani desetník. Vy tak máte dostatečný čas na její hledání a zároveň si nebudete vyčítat, že by mohlo během hledání dojít ke zneužití, pokud by mohla být opravdu ztracena. Když jde o výše limitů, zaměřte se na hlavní trojici, a to:

  • Výběry z bankomatů
  • Online platby
  • Platby v obchodech

Byla platební karta opravdu ztracena? Nahlaste to bance

Hledali jste důkladně, ale bohužel se vám ji skutečně nikde nepodařilo najít? V takovém případě vše napovídá tomu, že byla vaše platební karta ztracena. A to je nutné nahlásit, jelikož jedině tak může být zablokována. Pokud jste u internetu, není problém ji během pár desítek vteřin zablokovat v internetovém bankovnictví. Není to ale jediná možnost, protože to stejné jde učinit i na telefonní lince. Ta je dostupná nonstop a tak lze ztrátu nahlásit kdykoliv. A že linku své banky neznáte? Najděte si ji na internetu, nebo zavolejte na informace.

Ztráta platební karty? Myslete na rychlou blokaci

Ztráta platební karty? Myslete na rychlou blokaci

Nahlášení prostřednictvím telefonní linky je vhodné také v případě, kdy není důvod čekat na nalezení. Jste někde, kde jste ztratili peněženku se svou kartou? Je nepravděpodobné, že ji najdete a tak je lepší ihned volat a ztrátu ihned nahlásit. To po telefonické identifikaci proběhne celkem rychle. Následně je karta blokována, což znamená, že z ní není možní odčerpat ani jednu jedinou korunu.

Budete potřebovat novou. Je jedno, jestli to bude platební karta Visa, nebo Mastercard

Když ztrátu karty nahlásíte, je jedno, zda ji najdete, nebo nikoliv. Daná platební karta Visa, nebo i karta Mastercard bude již zablokovaná a tak i když ji najdete, můžete ji vyhodit, protože vám bude k ničemu. Pokud máte vydány dvě, nebo více karet, tak ty ostatní samozřejmě budou bez problémů fungovat. Jestliže je máte doma, a nedošlo k jejich ztrátě, začněte používat právě je. Problém ale mlže nastat, pokud jste ztratili jedinou vaši kartu.

Komplikace jsou spojeny s tím, že peníze budete mít jenom na účtu a jediná možnost, jak se k nim dostat, je prostřednictvím pobočky. Tedy tak, že se zastavíte na pobočce a peníze si v pokladně vyberete. V souvislosti s tím tedy doporučíme co nejdříve po nahlášení ztráty požadovat kartu novou. O tu si můžete zažádat právě u své banky. Někdy může být zdarma, jindy může být zpoplatněna. Záleží zde na konkrétních podmínkách. Každopádně její příprava a zaslání několik dní trvá a je tedy dobré počítat s tím, že jednoduché bezhotovostní operace a platby jsou pro vás zapovězeny.

Buďte obezřetní. Pomůže třeba pouzdro na platební karty

Je vidět, že ztráta platební karty není nic příjemného. Přináší to nejenom rizika, ale také problémy. Proto doporučujeme hlavně obezřetnost. Ta by měla být spojena třeba s tím, že na svou kartu budete dávat velký pozor. Pomocí vám může třeba pouzdro na platební karty, které napomůže k tomu, že ji budete moci mnohem lépe hlídat, než kdyby byla jenom volně položená ve vaší kapse, nebo byla součástí vaší peněženky, kterou je také celkem snadné ztratit.

Dále je dobré nezapomenout ani na správně nastavené limity dané karty. Ty nemusíte snižovat až ve chvíli, kdy se něco stane. Jelikož není problém nastavit je jednoduše i přes váš mobilní telefon, je optimální, když je budete mít stále na nule. Když kartu ztratíte, tak se vlastně nic neděje, jelikož nálezci bude k ničemu. Když ji budete mít u sebe a budete s ní chtít zaplatit, tak si limity upravíte, kartou zaplatíte a potom zase dojde k tomu, že je snížíte. I toto je cesta, která je odpovědná.

Třetí možností jsou různá pojištění, která banky nabízejí. Nejsou zase až tak drahá a mohou se vyplatit. Poté už nemusíte mít kartu stále na očích, stejně jako není nezbytně nutné řešit limity. Pokud bude odcizena a zneužita, tak vám banka, tedy její pojišťovna tuto škodu jednoduše proplatí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...