Bankovní účet bez poplatků chce stále více lidí. Blýská se na lepší časy

Rate this post

Zakládali jste si bankovní účet před delší dobou? Třeba před deseti lety? To byla tradice taková, že bank bylo celkem málo a pokud bylo něco zcela běžné, tak to byly poplatky. Nyní je trend zcela jiný. Pokud si chce někdo založit bankovní účet bez poplatků, má mnoho možností. Dokonce se jedná o velmi využívanou možnost založení účtu, kterou firemní i soukromí klienti poptávají. Dokonce můžeme říci, že se takzvaně blýská na lepší časy. Podívejme se společně na to, jak to aktuálně na poli bankovních účtů vypadá, právě pokud jde o poplatky.

Contents

Zlevňují i velké banky. Podívejte se na Poštovní spořitelna Era portál – osobní účet poplatky

Bankovní účet bez poplatkůl je dnes celkem běžný

Bankovní účet bez poplatkůl je dnes celkem běžný

První informace, na kterou se podíváme, je spojena s tím, že od poplatků postupně upouštějí i velké banky. V minulosti to byly spíše ty malé, kde se neplatilo, ale nyní se snaží konkurovat tímto způsobem i ty velké. Je celkem pochopitelné, proč tomu tak je. Hlavním důvodem je to, že jim odcházejí klienti právě tam, kde se poplatky za běžné nebo spořící účty neplatí. A tak podobné strategie musí nabídnout i velká banka. Jako příklad bude uvedena spořitelna Era portál – osobní účet poplatky už téměř neobsahuje, což je pro klienty dobrá zpráva.

Že je bankovní účet bez poplatků oblíbený dokazuje i fakt, že se na poplatcích vybírá stále méně

Podívejme se také na statistiku toho, kolik se vlastně na poplatcích pravidelně vybírá peněz. Tyto informace jsou volně dohledatelné a ty z poslední doby jasně ukazují na to, že je bankovní účet bez poplatků opravdu stále oblíbenější. Jak si můžeme být takto jisti? Je to celkem jednoduché. V loňském roce se totiž na poplatcích vybrala nejmenší suma v historii. A to jasně ukazuje, jaký je trend a kam všechno konkrétně směřuje.

Jestliže vás zajímají i konkrétní čísla, tak musíme říci, že pro někoho mohou být opravdu astronomická. Pohybují se na částce, která přesahuje 30 miliard korun ročně. A ona pozitivní zpráva? Ta je spojena s tím, že daný výnosy meziročně o zhruba 2 miliardy klesají, což ukazuje na to, že Češi platí a chtějí platit stále méně. Nejlépe nic.

Běžný účet bez poplatků neobsahuje hlavně ty absurdní

Poplatků bylo v minulosti tolik, že nebylo zase až tak jednoduché se v nich vyznat. Samozřejmě některé byly brány jako něco celkem běžného. Potom tu ale byly takové, které lze označit doslova jako absurdní. Je jasné, že pokud banky chtěly nabídnout běžný účet bez poplatků, tak se soustředily na to, aby právě tyto poplatky zmizely jako první. Pokud vás zajímá to, o jaké se jedná, zde je krátký výčet těch, které můžeme označit jako nejčastější. A nad nimi skutečně zůstává rozum stát.

  • Poplatek za příchozí platbu
  • Poplatek za vedení účtu zemřelého klienta
  • Poplatek za autorizační SMS zprávu
  • Poplatek za elektronický výpis

Jak je vidět, některé poplatky jsou opravdu až neočekávané. Zvláště ve chvíli, kdy se platí za účet, který reálně nikdo nevlastní, nebo kdy se platí za to, že banka obdrží finance, se kterými může nakládat.

Kolik peněz může pomoci ušetřit účet bez poplatků?

Podívejme se také na to, jak je to konkrétně s úsporou. Ta může být poměrně zajímavá. A to proto, že by nás opět měla zajímat statistická data. Ta porovnáme se situací, kdy je k dispozici skutečně účet bez poplatků, u kterého se za nic neplatí. Když bychom se měli podívat na průměrného klienta, který má účet bez poplatků, tak ten skutečně nemusí zaplatit ani jedinou korunu. A jak je na tom klient, který má účet, u kterého jsou poplatky účtovány? Zde to v průměru vychází na 4 000 korun ročně. To je v přepočtu necelých 400 korun měsíčně, což už je celkem velká suma, která je placena v podstatě zbytečně.

Jak by měl vypadat ideální osobní účet bez poplatků?

Pokud také chcete dát sbohem poplatkům, je dobré podívat se na to, jak by měl takový ideální účet vypadat. Jestliže vás to zajímá, tak je nutné začít tím, že by se nemělo platit za jeho vedení. Jde tedy o osobní účet bez poplatků, kde jeho existence není podmíněna placením. Také nezapomínejte na platby za jednotlivé položky. I ty mohou být problém a tak je dobré zjistit, zda skutečně nebudou účtovány. Máme na mysli jak platby odchozí, tak i platby příchozí. Třetím parametrem, na který se zaměřit, jsou výpisy. Co platí u nich? Opět fakt, že v elektronické podobě by měly být zdarma.

A za co už může být placeno? Jsou to třeba výpisy tištěné, které chodí poštou. Zde je jasné, že bance vznikají náklady, které chce přenést na klienta. Stejně tak mohou být zpoplatněny třeba platby realizované osobně, na pobočcem nebo specielní rychlé platby. I zde je třeba větší administrativní úkon, který může být zpoplatněn. Na rozdíl od zadání platby přes internetové bankovnictví, které by mělo být bezplatné.

K dispozici je jak osobní, tak i podnikatelský účet bez poplatků

Na závěr ještě jeden důležitý poznatek. Bankovní účet bez poplatků dnes nabízejí hlavně menší banky, které se tak snaží konkurovat těm velký. A to i tím, že účty nejsou k dispozici jenom soukromým klientům – tedy běžným lidem. Nic výjimečného není ani podnikatelský účet bez poplatků. Tedy ten, který má primárně sloužit k podnikání. I zde je důležitý, jelikož čím méně podnikatel zaplatí, tím větší zisk může získat právě pro něj.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...