Banky by měly začít nabízet rychlé platby – bleskové převody na účet

Rate this post

Bezhotovostní platební styk. To je budoucnost veškerých plateb, které dnes můžeme uskutečnit. Už nyní je celkem jasným standardem to, že se platby posílají z jednoho účtu na účet. Sice toto řešení nemusí v mnoha případech patřit mezi rychlé platby, ale své výhody stále má. Pokud bychom se měli podívat na to, co se takto nejvíce platí, je to celkem jasné:

  • Výdaje spojené s bydlením
  • Splátky úvěrových produktů
  • Zboží nakoupené v online obchodech

Pokud bychom se měli podívat na to, jak jsou na tom banky s rychlostí, tak musíme říci, že záleží hlavně na konkrétní bance. A to v podobě odesílatele, ale i příjemce platby. Některý rychlé platby umí, u jiných vše trvá skutečně celou zákonnou dobu, která je 24 hodin v rámci pracovních dní. To by se ale mohlo změnit.

Contents

Přichází projekt s názvem Okamžité platby

Ne vždy je nutné zazlívat rychlost bankovního převodu jenom samotným bankám. Jistě se v jejich množství najdou takové, které by chtěly realizovat rychlé platby, ale nemohou. To proto, že vliv na samotnou rychlost daného bankovního převodu má také u nás hlavní banka. A to Česká národní banka, přes kterou jdou veškeré platby, pokud jde o bezhotovostní platební styk. A ta nyní oznámila, že přichází s projektem, který ponese název Okamžité platby.

Rychlé platby nabídnou převody v řádech několika vteřin

Rychlé platby nabídnou převody v řádech několika vteřin

Tento projekt je výsledkem jednání dvou stran. Na jedné straně to byla právě Česká národní banka neboli ČNB a na straně druhé to byla Česká bankovní asociace neboli ČNB. A obě dvě strany se dohodly na to, že rychlé platby mohou být v ČR opravdu realizovatelné. A tak vznikl projekt nesoucí název Okamžité platby.

Jak budou nejmodernější rychlé platby vypadat?

Pokud si myslíte, že budoucí rychlé platby nebudou nijak výrazně unikátní a že půjde o urychlení, které se promítne v tom, že převod bude stejně trvat třeba několik hodin, tak vám musíme jasně říci, že se pletete. To proto, že budoucí rychlé platby spojené s výše zmíněným projektem budou trvat skutečně jenom několik vteřin. Dá se tedy obecně říci, že jejich rychlost bude podobná tomu, jako když přesouváte peníze třeba na spořící účty u stejné banky. Zde je takový rychlost něco naprosto běžného. A projekt Okamžité platby by měl nabídnout stejné podmínky, i když budou platby posílány z jedné banky do druhé.

Rychlé platby chce nabízet většina bank

Důvodem, proč o dané možnosti jednala právě Česká bankovní asociace je mimo jiné i to, že o rychlé platby projevily zájmem samotné banky. V podstatě musíme říci, že většina na trhu má zájem platební styk zrychlit, což by se mělo odrazit na spokojenosti klientů. Nyní řada z nich nabízela jenom základní možnosti plateb, a to:

  • Klasický bankovní převod
  • Ranní převod s doručením peněz během odpoledne
  • Placenou expresní platbu

První, tedy klasický bankovní převod je ten, kdy mluvíme právě o tom, že vše může trvat až zákonných 24 hodin. S možností číslo dvě přišla řada menších a moderních bank. Ty nabízejí svým klientům, že když pošlou peníze ráno, nejčastěji do 12:00, bude je mít druhá banka ještě ten den. A to bez poplatku navíc. Expresní platby jsou to stejné, ale s tím rozdílem, že je nabízejí spíše největší banky, a to jako placenou službu.

Jak bude vypadat ideální expresní platba?

Tedy expresní platba, která bude součástí nového projektu, který Česká národní banka připravuje? Mělo by dojít k tomu, že platební prostředky budou na bankovní účet příjemce připsány nikoliv v termínu hodin, ale v termínu vteřin. A to mnoha lidem podstatně ulehčí život. Když budou nakupovat online, bude rychlost převodu shodná s rychlostí využití platební karty. Stejně tak rychlá platba zaujme ty osoby, kteří pozapomněli na termín splatnosti svých závazků a peníze budou odesílat poslední den. I ti mají jistotu, že nic neprošvihnout.

Důležité je připomenout, že expresní platba v rámci projektu Okamžité platby nebude spojována výhradně jenom se všedními dny. Unikátem je i to, že půjde o možnost bezhotovostního platebního styku, který bude dostupný 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Když tedy peníze pošlete v jakoukoliv hodinu kterýkoliv den, může je mít příjemce za pár vteřin na účtu a ihned je použít.

Tato prioritní platba bude mít i dvě negativa

Pozitiva jsou jasná. A tak je jasné, že současný bankovní trh zažije opět zajímavý boom a kdy se bezhotovostní platby možná začnou více využívat i tam, kde byla samozřejmá jenom platba kartou. Nutno ale říci, že prioritní platba tohoto typu bude mít přece jenom nějaké negativum. Konkrétně musíme uvést, že se očekává hned dvojice negativ.

Prvním je to, že bude omezena maximální částka převodu, kterou rychlá platba v několika vteřinách umožní. Zde ale připomeňme, že pro většinu klientů by to nemělo být nijak limitující. Mluvíme totiž o tom, že daná výše bude stanovena na 400 000 korun českých. A co bude druhé negativum? Nechceme mluvit za všechny banky, ale už nyní je celkem jasně vidět to, že kdo chceme peníze u příjemce rychle, musí si za to zaplatit. Dá se tedy očekávat, že ani rychlé platby nebudou pro klienty bank zdarma. Je ale zatím ještě poměrně brzy mluvit o tom, kolik může taková služba stát. Dá se ale očekávat, že řada bank ji bude nabízet jako něco nadstandardního, za co bude třeba zaplatit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...