Jak urychlit bankovní převod?

Rate this post

Máte bankovní klasický, nebo spořicí účet? Dnes už se jedná téměř o nutnou samozřejmost. Nejenom proto, že prostřednictvím karty můžete snadno platit v obchodech, nebo online. Účet je vhodné mít také proto, že můžete snadno realizovat bankovní převod a zaplatit tak vše, co se vašeho života týká. Je to samozřejmě jednodušší, než se trápit z hotovostí. Pokud se rozhodnete platbu realizovat právě takto, objevuje se i otázka jak urychlit bankovní převod. Na několik tipů se podíváme.

Contents

Jak dlouho trvá bankovní převod? I vteřiny, když posíláte do správné banky

První náš tip je spojený s tím, do jaké banky budete peníze posílat. Pokud platíte velké společnosti, obvykle nabídne hned několik konkrétních účtů a vy si můžete sani vybrat, na který dané peníze odešlete. Výhoda je v tomto samozřejmě zřejmá. Při otázce, jak dlouho trvá bankovní převod, je nutné říci, že záleží na tom, zda se jedná o platbu realizovanou v rámci stejné bank, nebo v rámci různých bank. A jak tedy bankovní převod urychlit? Samozřejmě tak, že ho peníze pošlete do stejné banky, kde máte své konto. Díky tomu bude vše vyřízeno do několika málo vteřin a příjemce vaši platbu ihned zaeviduj. Ideální, když posíláte peníze na poslední chvíli. Výhodu je to, že je daná platba provedena:

  • V jakoukoliv denní i noční hodinu
  • Během víkendu
  • Během státních svátků

Bankovní převod urychlíte i správným dnem zaslání

Banky dnes mají jednu povinnost, která plyne z legislativy. Zatímco dříve nebylo nic výjimečného, že byla platba realizována třeba i až za tři kalendářní dny, nyní je vše zrychleno. Povinností tak je, aby se platba objevila na účtu příjemce do 24 hodin od odeslání. Pozor ale na to, že se jedná o bankovní převod realizovaný jenom ve všední dny. Co to v praxi znamená? Že když budete chtít urychlit svůj převod, je vhodné peníze posílat v termínu pondělí až čtvrtek. To budete mít jistotu, že dojde právě druhý den.

Bankovní převod snadno uskutečníte online

Bankovní převod snadno uskutečníte online

Když však peníze odešlete v pátek, je třeba počítat s tím, že následující dva dny je víkend. A to banky nepracují. Proto se peníze připíší na účtu příjemce, pokud má jinou banku, až v pondělí. Také je dobré myslet na případný svátek, pokud vychází na následující den. V takovém případě také nepočítejte s tím, že by se peníze během něho připsaly. Je nutné čekat na následující pracovní den.

Platba bankovním převodem by měla být realizovaná v otevírací hodiny

Roli hraje také to, v jaký konkrétní čas bude vaše platba bankovním převodem odeslána. Zde je dobré myslet na to, že banky mají jasně dané otevírací hodiny, během kterých pracují. Proto pokud chcete převod urychlit a mít jistotu, že odejde ještě v daný den, je třeba peníze právě v otevíracích hodinách poslat. Pokud peníze odešlete pozdě, třeba ve večerních hodinách, můžete si být jisti tím, že vaše platba bude zaevidována a druhý den dopoledne. A to znamená další celkem výraznou prodlevu. Když je však platba odeslána právě v pracovní dny, bude u příjemce druhý pracovní den, do 24 hodin. To je jistota, i povinnost banky.

Za bankovní převody si můžete připlatit

Náš výčet možností, jak zrychlit bankovní převod, musí obsahovat také tu variantu, že si za bankovní převody připlatíte. Jedná se o postup, který zvolíte ve chvíli, když budete chtít, aby banka peníze odeslal přednostně. Proto při zadávání příkazu můžete zvolit jednu z metod, jako jsou:

  • Zrychlená platba
  • Prioritní platba
  • Přednostní platba

Nutno říci, že ceny takové možnosti mohou být různé. U některých bank se bavíme o cenách v řádech desítek korun, u jiných ve stovkách. I když to není příliš výhodné, na druhou stranu je to možnost, jak platbu poslat rychleji.

Délka bankovního převodu záleží také na bance, ze které odesíláte

Skutečně je tomu tak. Jsou takové banky, kterým jde při převodech hlavně o to, aby se vešly do dané zákonné lhůty. A potom tu jsou banky, kterým jde hlavně o dobro svých klientů. A tak u nich délka bankovního převodu může být podstatně kratší, než u jiných konkurentů. Jedním z ideálních příkladů je třeba Fio banka která jasně ukazuje, že když chcete bankovní převod realizovat rychle a bez poplatků, je vhodné mít právě tuto banku. Z jakého důvodu? To poznáte ve chvíli, pokud se rozhodnete poslat platbu, kterou zadáte během dopoledne, do dvanácté hodiny. Tato banka vám totiž nabídne velkou výhod v tom, že takto realizovaná platba přijde na účet příjemce, ke kterému j vedena debetní karta,  ještě v ten den. I toto je cesta, jak platbu jednoduše uspíšit.

Využijte také online bankovní převod

I toto je velmi důležité. Pokud se rozhodnete zadat platbu na pobočce, třeba pomocí samoobslužného boxu, je třeba počítat s tím, že ten může být vybrán jenom jednou denně, večer. Proto je lepší využít moderní možnosti, u kterých se platba odešle skutečně ihned. Co máme na mysli? Začneme klasikou, kterou není nic jiného, než online bankovní převod. Pokud máte účet u banky, jistě máte také internetové bankovnictví. Ještě o něco modernější metodou je varianta využívající mobilní aplikaci. Bankovní převod tak můžete zadat kdykoliv a kdekoliv. Poslední rychlou metodou je varianta, kdy využijete telefonního bankéře. Zadání platby přes telefonní linku. Dříve, když nebyl dostupný internet, šlo o velmi vyhledávanou možnost. Nyní se dostává spíše do pozadí, ale existuje a je možné ji zkusit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...