Problém jménem osobní bankrot. Jak zajistit, aby nenastal?

Rate this post

Osobní bankrot neboli oddlužení je stav, během kterého je třeba se na následujících pět let výrazně omezit a splácet své dluhy. Umožňují ho naše zákony, které tak chtějí umožnit lidem cestu z neřešitelných dluhů. Ne vždy se ale jedná o dobrou cestu. Ideální je, aby osobní bankrot vůbec nenastal. Stejně, jako aby nenastala exekuce nemovitostí. Jak se mu vyhnout? Podívejte se na několik našich tipů, které vám v tom pomohou.

Contents

Osobní bankrot nemusí nastat, když máte finanční rezervy

O co se jedná? Jsou to peníze, které vám zbývají a které si dáváte stranou. Jedná se o tvorbu rezerv, kterou dnes doporučují všichni odborníci na finance. Z daných rezerv následně můžete brát, pokud se objeví nějaká nenadálá situace. Díky tomu nemusí osobní bankrot vůbec nastat. Pokud jde o dané finanční rezervy, je doporučováno mít je ihned k dispozici. To znamená, že mohou být připraveny za pár hodin, nejpozději za pár dní. Někteří je sice mají doma, ale to nemusí být ideální volba. Lepší je využít služeb banky, kde se mohou alespoň minimálně zhodnocovat. A přitom je odtud můžete ihned vybrat. Nejlepší volbou mohou být:

Postup, jak vyhlásit osobní bankrot, se vás nebude týkat, když budete svou finanční situaci řešit

Osobní bankrot není nevyhnutelný. Vyhnout se mu lze různě

Osobní bankrot není nevyhnutelný. Vyhnout se mu lze různě

Jakmile cítíte, že se dostáváte do problémů, je vhodné ihned začít s jejich řešením. Jaký je nejlepší postup? Je pochopitelně spojený s tím, že budete kontaktovat své věřitele. Kdo to neudělá a nechá věc zajít až přes určitou mez, už bude muset hledat informace, jak vyhlásit osobní bankrot. Kdo ale věc bude řešit, tomu mohou věřitelé vyjít vstříc. Jak konkrétně? Může se jednat třeba o posunutí splátky, nebo třeba o její odložení. Vše záleží na individuálním posouzení, ale často i na vašich vyjednávacích schopnostech.

Vyhnout se oddlužení nemovitosti lze při dobře rozvrhnutém rozpočtu

Co je to rozpočet? Jedná se o souhrn čísel, které vám řeknou, jak na tom v konkrétní měsíc jste. Jak si svůj rozpočet stanovit a jak v něm mít jasno? Je to celkem jednoduché. Jako první si sečtěte všechny příjmy vaší domácnosti. Tedy peníze, které za daný měsíc získáte. Poté si sečtěte všechny výdaje. Tedy věci, za které každý měsíc utrácíte. Včetně úpeněz, které čerpáte, když je ve vaší peněžence debetní karta. Nyní už stačí oba součty jenom odečíst. Pokud vám vyšel mínus, je to velmi špatně, jelikož to znamená, že saháte na své rezervy. Číslo, když odečtete výdaje od příjmů, totiž musí být kladné. A čím je vyšší, tím také lépe. Zároveň se jedná o číslo, se kterým je dobré operovat třeba ve chvíli, když se rozhodnete vzít si půjčku. Její splátky by tak měly být nejenom nižší, než je vypočítaná hodnota, ale z dané hodnoty by mělo zbýt také na tvorbu případných rezerv, které jsme popsali výše. I tak se lze vyhnout oddlužení nemovitosti, i jiné variantě.

Oddlužení se vyhnete, když zvýšíte své příjmy

I tudy vede cesta, jak osobní bankrot dobře eliminovat. Vše totiž záleží jenom na vašem rozpočtu. Čím více peněz máte, tím lépe. Oddlužení se tedy lze vyhnout, pokud navýšíte svůj příjem. Možností je několik, a když se je rozhodnete kombinovat, rozhodně se jedná o cestu, která je dobrá a osvědčená. Jde o tyto postupy:

  • Požadavek na zvýšení příjmu
  • Brigáda, nebo práce přesčas
  • Prodej nepotřebných věcí

Toto všechno jsou věci, které mohou pomoci k tomu, že vy sami, nebo vaše domácnost získá měsíčně o několik stovek, ale i o několik tisíc korun více. A ty pomohou v řešení problémů.

Bankrot eliminujete i tak, že snížíte své výdaje

Máte jasno v tom, co uděláte pro zvýšení svých příjmů? Pokud ano, nyní je také ta pravá chvíle spojená s tím, že se rozhodnete snížit své výdaje. Mnoho lidí a mnoho domácností často zbytečně vyhazuje až tisíce korun měsíčně. Na mysli nemáme jenom úplné zbytečnosti, jako je alkohol, nebo cigarety. Jsou to zbytečně drahé energie, televizní programy, internet, mobilní paušál a mnoho dalších věcí. Toto všechno jsou cesty, jak se dá ušetřit a jak se dá eliminovat bankrot.

Vyhlášení osobního bankrotu lze zabránit i tím, že budete umořovat své dluhy

Kdy vznikne chvíle, kdy přemýšlíte nad tím, že zvolíte vyhlášení osobního bankrotu? Je to pochopitelně tak situace, kdy se dostanete do stavu, kdy už nezvládáte své dluhy aktivně a také bez problémů řešit. Vlivem toho dochází ke stavu, kdy vlastně nemáte na splátky. Proto se snažte danému stavu vyhnout. Nejenom tím, že budete mít jasno o svém rozpočtu, ale je třeba zamyslet se také nad tím, kdy vám půjčky končí. Pokud získáte nějaké peníze navíc, je velkou chybou utratit je za zbytečnosti. Na co byste je měli použít? Jsou to právě splátky. U většiny úvěrových produktů nejsou problémem dvě věci. Tím prvním je mimořádná splátka a problémem číslo dvě nepředčasné splacení. Díky tomu se zbavíte dluhů a budete moci žít s čistým štítem. A kdo dluhy nemá, ten se může chlubit tím, že jemu osobní bankrot rozhodně nehrozí.

Nechte si poradit

Pokud vám některé z výše zmíněných řešení nepomohlo a hledáte ještě nějaká další, rozhodně není problém je dohledat. A kde konkrétně? Pomůže dluhová poradna. Nejlépe ta bezplatná, pomoci umí nejenom v tom, jaký je na osobní bankrot postup, ale umí pomoci také v tom, jak se zachovat, pokud ho nechcete zažít.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...