Dluhová amnestie získala reálnou podobu. Jakou?

4.5/5 - (2 votes)

Už delší domu se mluvilo o něčem, co se označovalo jako dluhová amnestie. Pokud přesně nevíte, jedná se o několik změn, které mělo přinést takzvané oddlužení. Někteří dané změny chválili, jiní říkali, že jsou krok špatným směrem. Nyní už je v podstatě jasné, že by dluhová amnestie měla s největší pravděpodobností platit. Legislativní proces upravující řešení, kterým je dluhová past, sice není úplně u konce, ale dá se očekávat, že vše by mělo proběhnout hladce. A to je pro dlužníky celkem dobrá zpráva, jelikož v souvislosti se změnami se mohou těšit na žíznivější podmínky.

Contents

Dluhová amnestie zanechala základní podmínky stejné

Nejprve se podívejme na to, co se nezměnilo. Tedy na to, co zůstalo takzvaně při starém. V tomto ohledu se v segmentu oddlužení nic nemění a dluhová amnestie, jak se schváleným změnám říká, nepřinesla absolutně nic nového. Když máme být konkrétní a podívat se na hlavní podmínky, je třeba jasně říci, že se jedná o tyto:

  • Je nutné mít nejméně dvojici věřitelů
  • Je nutné mít závazky po splatnosti a nezvládat úhrady
  • Je nutné podat si žádost

V tomto směru je vše při starém. A nyní se podívejme i na to, jaké konkrétní změny v tomto hledu nastaly. Je jich celkem dost.

Dluhová amnestie 2018 sníží minimální uhrazenou sumu

Dluhová amnestie přinese prodloužení na 7 let

Dluhová amnestie přinese prodloužení na 7 let

Pokud vás zajímá, proč se vžil pro oddlužení neboli osobní bankrot právě tento pojem, tak se to v tuto dobu dozvíte. Je to z jednoho jasného a také prostého důvodu. Do současné doby bylo povinností, aby konkrétní dlužník nejenom splácel své závazky, ale aby také určitou sumu splatil. Konkrétně je tato hodnota nastavena na celých třicet procent. A právě tohoto se týkají největší změny. Dluhová amnestie 2018 je totiž spojena s tím, že minimální suma bude zcela eliminována. To znamená, že i když dlužník zaplatí třeba jenom jedno jediné procento z dluhu, nebo pokud zaplatí dokonce i méně, může si být jistý, že mu bude zbytek odpuštěn a on začne opět s čistým štítem. Je pochopitelné, že toto dlužníci vítají nejvíce.

Amnestie na dluhy sníží i minimální výši splátek

Je jasné, že v souvislosti s oddlužením bylo nutné nastavit si splátkový kalendář a ten dodržovat. Jak bylo zmíněno výše, nutnost byla spojena s uhrazením alespoň třiceti procent dluhu. Následně došlo k tomu, že se daná hodnota dluhů rozprostřela mezi pětileté období, a tak vznikla minimální výše splátky. Kdo ji nedokázal zvládnout, ten by ani nedokázal akceptovat základní podmínky oddlužení. A to jasně vedlo k tomu, že mu byla žádost zamítnuta. Jelikož nejnovější amnestie na dluhy je však spojena s tím, že je jedno, kolik se celkově uhradí, došlo i k tomu, že byla snížena suma, kterou je nutné hradit jako minimální splátku. I to se pro mnoho dlužníků, hlavně těch opravdu sociálně slabších stává velkým plusem.

Amnestie na dluhy 2018 bude stále myslet na využití pomoci od odborníků

Pokud se podíváme na další věc, kterou amnestie na dluhy 2018 přinese, tak musíme říci, že se jedná o věc spíše staronovou. Když totiž oddlužení jako takové začínalo, objevila se celá řada firem, které nabízely pomoc. A to s vyplněním žádosti. Daná pomoc však nebyla zadarmo a mnohdy byla celkem drahá. A tak došlo ke schválení změny v tom smyslu, že pomoc s vyplněním a podáním žádosti může nabízet jenom někdo. V praxi je to:

  • Advokát nebo notář
  • Exekutor nebo insolvenční správce
  • Nezisková organizace s licencí

Nejde tedy přímo o novinku, ale na druhou stranu se jedná o věc, která platila a stále platit bude. To z toho důvodu, aby došlo k ochraně dlužníků před tím, aby z nich někdo tahal další velké peníze.

Co dále přinese dluhová amnestie? Pelikán navrhl další změny

Ministr Pelikán měl v rámci novelizace připravenou celou řadu dalších změn. A jedna z nich se týká i toho, kolik peněz vlastně může dlužníkům zůstat, pokud bude schválena dluhová amnestie. Pelikán navrhoval, aby došlo ke zvýšení nezabavitelné částky. A to jak na samotnou osobu dlužníka, tak i na jeho vyživované osoby. A jak to dopadlo? Pro dlužníky kladně. Znamená to pro ně jistotu v tom, že jim měsíčně bude moci zůstávat více peněz, které ze zákona nebudou muset odvádět na své dluhy. V praxi to znamená, že by se měla zlepšit kvalita jejich života i během celého procesu oddlužení.

Od kdy bude platit dluhová amnestie. Bude tomu co nejdříve

Mnozí lidé se často ptají i na to, od kdy bude platit dluhová amnestie. Jak jsme již zmínili, klíčové schválení je za námi a tak se nyní už čeká jenom na to, až celá novelizace projde kompletním zákonným kolečkem. Poté bude možné, aby vše vešlo oficiálně v platnost.

A když už jen řeč o různých termínech, rozhodně bychom neměli zapomínat na jeden z nejdůležitějších termínů. Je spojený s tím, že dluhová amnestie přináší i změny s ohledem na to, jak dlouho bude oddlužení trvat. Když se podíváme na současný standard, tak zde mluvíme o období, které trvá celkem pět let. A jak tomu bude v budoucnu? Prodlouží se, a to na sedm let. To určitě potěší věřitele, jelikož díky tomu mají větší šance na to, že i přes plánované výše zmíněné změny ve prospěch dlužníků budou mít jistotu toho, že získají díky dvěma letům splácení více peněz, než je tomu právě v současné době.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...