Co je to ekologická daň při převodu auta? Kolik činí a koho se týká?

Rate this post

Automobil je dnes něčím zcela běžným, co používá většina lidí jak v práci, tak i v rámci usnadnění svého běžného života. Také je třeba říci, že nové vozy nejdou zase až tak na odbyt, jako je tomu u vozidel ojetých. Je to dáno jak tím, že nové ztrácejí rychle hodnotu, tak je to dáno i tím, že ojeté vozy jsou jednoduše dostupnější. Pozor ale na to, že se některých z nich může týkat ekologická daň při převodu auta. Povinnost podobná, jako kritizované koncesionářské poplatky. O co konkrétně se jedná? Kdy s ní počítat? A jaká je vlastně její aktuální výše? Toto všechno jsou informace, které se vám pokusíme vysvětlit.

Contents

Co je to ekologická daň při převodu auta?

Už samotné označení jasně určuje, že se jedná o určitou daň, která se týká automobilů a která se platí právě ve chvíli, kdy dochází k jeho převodu na původního majitele. V praxi to znamená, že ekologická daň při převodu auta vlastně není nic jiného, než poplatek za to, že automobil nesplňuje dané emisní normy. Tedy že poškozuje životní prostředí a proto je nutné za to zaplatit. Podobně, jako se tomu děje v jiných oblastech, u řady jiných znečišťovatelů.

Kdy je ekologická daň placena a kdo ji platí?

Už toto jsme lehce nastínili výše. Ekologická daň je placena ve chvíli, kdy se automobil převádí na nového majitele. Ať máte auto jakékoliv stáří a jakékoliv normy, nemusíte se obávat toho, že by vám byla ekologická daň účtována. Jakmile se však rozhodnete automobil prodat, už je dobré se o tuto problematiku aktivně zajímat. To proto, že ekologická daň při převodu auta musí být zaplacena ve chvíli, kdy se vůz převádí na nového majitele. V praxi to znamená, že aby mohl být realizován přepis, musí nový majitel tuto daň zaplatit, jinak na něho auto přepsáno nebude.

Ekologická daň při převodu auta může stát i 10 000 Kč

Ekologická daň při převodu auta může stát i 10 000 Kč

Kdo tedy daň platí, to je celkem jasné. Jde ale jenom o samotný akt placení, na který je často myšleno už při domluvě o kupní ceně. Ta může být o danou výši ponížena, nebo se původní i nový majitel domluví, že půjdou na půl. nebo část vymění třeba za Bitcoin. Jak je to reálně, se nikdo neptá. Důležité je, aby k zaplacení došlo.

Ekologická daň auta tabulka ukazuje, kdo přesně musí platit.

Jak zjistit, zda se vás daná daň týká, nebo nikoliv? Mnoho lidí se domnívá, že hlavní roli zde má stáří jejich vozu. Přibližný ukazatel to být může, ale rozhodně není přesný. To, co určuje konkrétní výši daně, je porušování emisních limitů. To je označováno normami, které jsou známé pod označením Euro. Ekologická daň auta tabulka následně ukazuje, jaké normy existují, stejně jako ukazují i to, kdo musí platit, a kdo platit nemusí. Samozřejmostí je, že jak jde vývoj vozů kupředu, může být ekologická daň při převodu auta placena i u těch vozů, které se ještě před pár lety povinnosti vyhnuly.

A jak je tomu v současné době? Musíme říci, že platit nemusí jenom ti majitelů vozů, kteří spadají do kategorie označované jako Euro 3. Ostatní, kteří spadají do kategorie nižší, se již placení nevyhnou. A jaké jsou sumy? Poměrně vysoké, což se za chvíli dozvíte také.

Jaká je ekologická daň 2018?

Pokud máte tento rok v plánu prodávat ojetý automobil, nebo máte v plánu ojetý automobil kupovat, je dobré si zjistit, jaká je ekologická daň 2018 a jakých automobilů se týká. Že je vynechána norma Euro 3, to již víte. U všech ostatních norem však počítejte s tím, že se placení rozhodně nevyhnete. A kolik si budete muset připravit? Je to celkem jednoduché.

  • Euro 2 – 3 000 Kč
  • Euro 1 – 5 000 Kč
  • Euro 0 – 10 000 Kč

Jak je patrné, tak se dá říci, že některé vozy už jsou téměř neprodejné. A to z toho důvodu, že 10 000 Kč placených na převodu se už v celkové částce poměrně výrazně ukáže a může být třeba využít i kontokorent. To znamená, že kupující buď získá vůz v podstatě jenom za poplatek a prodávající nic nevydělá, nebo bude vůz dán k likvidaci. Ostatně i to je cílem ekologické daně, a to proto, že se i naše země snaží, aby se nejméně ekologické vozy dostaly z tuzemských silnic. Toto je celkem dobrý postup.

Ekologická daň při prodeji aut tabulka musí být porovnána s technickým průkazem

Jak tedy zjistit to, do jaké normy konkrétní automobil spadá, pokud stáří není tím ideálním ukazatelem, na který je vhodné hledět? Stačí si vzít technický průkaz vozidla. Ekologická daň při prodeji aut tabulka poté může nabídnout informace spojené s tím, jaké hodnoty by měl konkrétní technický průkaz vozidla obsahovat. Následně už stačí jenom krátké porovnání a zjistíte, zda platíte, nebo nikoliv. Samozřejmostí je, že kdo nechce složitě hledat a porovnávat, ten může v různých databázích dohledat svůj vůz, kde zjistí, jak si stojí – tedy jakou normu plní, nebo neplní.

Ekologická daň při převodu auta 2018 se platí jenom jednou

Co dodat na závěr? Určitě jednu pozitivní informaci. A to takovou, že pokud se obáváte, zda bude ekologická daň při převodu auta 2018 placena, tak je dobré si zjistit, zda tomu už bylo někdy v minulosti. Daná daň se totiž nevztahuje na osobu, ale na konkrétní auto. Pokud už zaplacena byla, podruhé k tomu nedochází. Tedy pokud nedošlo k navýšení sazby a j třeba rozdíl doplatit. Proto jdou dobře na odbyt auta s daní zaplacenou.

Podobné články...