Investiční nemovitosti a jejich hlavní typy. Seznamte se s možnostmi

Rate this post

Když má člověk nějaké peníze, je často v jeho zájmu to, aby je nějakým způsobem zhodnotil. Pokud je toto i vaše cesta a váš sen, mohou přicházet v úvahu různorodé investice. Jaké jsou možnosti? Je jich celá řada. Když bychom se měli podívat na ty nejznámější, rozhodně se jedná o investiční nemovitosti. Je toto i váš sen, jak svůj kapitál zhodnotit. Je dobré si promyslet, jakou cestou se vydáte. Proto vám ukážeme, jaké typy investičních nemovitostí mohou přicházet v úvahu.

Contents

Investiční nemovitosti jsou spojeny s tím, o jaký typ se jedná

Toto je první rozdělení, u kterého je dobré se zastavit. Od toho se totiž odvíjí hlavně to, kde budete hlesat například budoucí klientelu, nebo jak budete chtít danou nemovitost zhodnotit a zajistit, aby vám přinesla v budoucnu zajímavé peníze. Investiční nemovitosti můžeme rozdělit do tří hlavních typů, kterými jsou tyto:

  • Klasické byty a domy
  • Komerční objekty
  • Výrobní a skladovací prostory

Je celkem jasné, že první možnost je spojena hlavně s bydlením a tím. Když jde o druhou možnost, jsou to často různé obchodní prostory, nebo dnes tolik vyhledávané a poptávané kanceláře. A možnost číslo tři? Objekty, které se hodí podnikatelům, kteří chtějí spustit výrobu, nebo potřebují prostory určené právě ke skladování jejich produktů.

Investiční nemovitost se liší i možností zhodnocení

Další možnost, jak rozdělit investiční nemovitost se týká toho, jakým způsobem budete chtít nemovitost zhodnocovat. Tedy jakým způsobem budete chtít docílit toho, abyste na ní vydělali. Možné jsou dnes dvě cesty, u kterých nemusí být problémem jejich kombinace. První a pohodlnou variantou je ta, že se nemovitost sama zhodnotí v čase. Je ideální koupit ji za nízkou cenu, počkat na nárůst cen a následně ji za mnohem vyšší cenu prodat. Čím kratší doba a čím vyšší nárůst ceny, tím lepší výdělek. Zhodnotit nemovitost však může třeba i rozvoj lokality, nebo zvýšená poptávka v dané oblasti.

Investiční nemovitosti lze pronajímat i krátkodobě

Investiční nemovitosti lze pronajímat i krátkodobě

Druhou variantou je známý a klasický pronájem bytu. Zde se nevylučuje možnost kombinace s předchozím. Pronájem je zajímavý hlavně v tom, že získáváte pravidelnou měsíční rentu. Výše nájemného tak může být podstatnou částí vašeho příjmu. Pokud ho budete dávat stranou, brzy se vám vrátí výše nákladů a poté už jenom vyděláváte.

Nejenom tuzemské. Hitem jsou i investiční nemovitosti v zahraničí

Další rozlišení souvisí hlavně s tím, kde se daná nemovitost nachází. Pokud se jedná o koupi první nemovitosti, je většinou spojena s tuzemskem, jelikož je to jednodušší. Zkušení investoři na to však jdou zcela jinak a často kupují mimo hranice naší země. Investiční nemovitosti v zahraničí nejsou ničím neobvyklým. A tak je i na vás, jakou cestou se vydáte. Pokud tou druhou, jasně poradíme, že velkým hitem jsou:

  • Apartmány u moře
  • Chaty v horských střediscích
  • Byty ve velkých městech

Investiční byty můžete pronajímat krátkodobě i dlouhodobě

Další dělení, se kterým se můžete setkat a o kterém je dobré mít jasno. Jedná se hlavně o investiční byty, u kterých mohou nastat dvě situace, které však nelze vzájemně kombinovat. První varianta je spojena s klasickým dlouhodobým pronájmem. O co se jedná, nemusíme rozhodně nijak dlouhodobě rozvádět. Jde o variantu založenou na tom, že se do svého bytu pokusíte sehnat nájemníka na dobu ideálně několika let. Pokud bude slušný, s dobrou platební morálkou, je to pro vás jedině plus.

Druhou možností je krátkodobý pronájem. Ten většina lidí jistě zná, jelikož ho nabízí služba AirBnb. Ta je výhodná v tom, že je možné během měsíce vydělat více peněz, ale na druhou stranu je zde nevýhoda v tom, že s takovým pronájmem je mnohem více starostí. Už nejde o tak jednoduchou investici, ale spíše lehčí podnikatelský počin. I na toto je dobré myslet.

Investiční byt lze koupit prázdný, nebo obsazený

Rozhodli jste se jít spíše cestou osvědčeného dlouhodobějšího pronájmu? Potom je zde ještě jedno konkrétní dělení, které je dobré připomenout. Investiční byt totiž můžete koupit ve dvou variantách. První není nijak unikátní. Jednoduše koupíte prázdný byt a následně se do něho budete pokoušet sehnat nájemníka. Jsou však i přímo investiční nemovitosti, u kterých je jasným cílem ušetřit investorům práci, stejně jako jsou spojeny i s přesným vyčíslením zisku, který je postavený na tom, že lze propočítat historická data. Jde o situaci, kdy je prodáván byt už s nájemníkem. A to takovým, který splňuje požadavky na spolehlivost a dlouhodobost. Vlastník nemovitosti se změní, přepíše se smlouva, ale nájemník zůstává. Také poměrně zajímavá možnost.

Roli hraje i způsob financování

I toto je dobré zmínit, a také konkrétně rozlišit. Ten hlavní důvod je totiž spojený s tím, že v závislosti na konkrétním financování se volí i budoucí strategie, jak z investičního bytu vytěžit co možná nejvíce peněz. Příkladem je situace, kdy byla koupě financována pomocí úvěru, kterým je hypotéka. Ta by měla být nastavena tak, aby byly splátky spíše nižší, a případná výše samotného nájemného dokázala danou splátku snadno pokrýt. Díky tomu mohou být investiční nemovitosti i volbou pro každého, kdo nemá kapitál. Na druhou stranu připomeňme, že tento způsob financování dnes není příliš výhodný. Je to tím, že ceny nemovitostí jsou na maximech a tak je lepší si raději počkat i pár let, než do investiční hypotéky jít. To z důvodu, že její výše může hravě klesnout i o stovky tisíc, což se podepíše i na výši splátky, nebo na sumě, která se reálně přeplatí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...