Jak mohou platební karty usnadnit život? Podívejte se na možnosti jejich použití

Rate this post

Platba v hotovosti dnes není nic neobvyklého. Je to stále poměrně běžná věc. Nutno ale říci, že se stále více dostává do popředí i bezhotovostní platební styk. A to díky tomu, že se na trhu stále více objevují různé platební karty. Společně se proto podíváme na to, jak mohou člověku usnadnit život, pokud mluvíme o možnosti jejich využití.

Contents

Jaké platební karty existují?

To je dobré vědět v samotném úvodu. To proto, že ne všechny musí být nutně spojeny jenom s vaším účtem a ne všechny jsou nutně spojeny s vaším jménem. Některé karty existují také ve formě úvěrových produktů. To jasně potvrzuje, že jejich rozsah je poměrně velký a tak musíme říci, že lidé mají z čeho vybírat. Mezi hlavní trojici dnes patří:

První varianta je přímo vázána s bankovním kontem. U druhé mluvíme o úvěrovém produktu, a pokud jde o třetí, jde o variantu koupenou, nabitou a anonymně používanou. A jak?

Platební karta umožní výběr z bankomatu

Pokud se ještě vrátíme k možnosti platit hotovostí, je třeba říci, že hotovost bude nutné nejprve někde získat. A kde konkrétně? To umožní právě platební karta. Důvodem je to, že se jedná o nástroj, pomocí kterého není problém vybrat peníze z bankomatu. Už když je vybírán bankovní účet je dobré hledět na to, aby poplatky za výběr z bankomatu byly co nejnižší. Ideální jsou nulové, a to jak v případě vlastní banky, tak i v případě bankomatu cizího.

Postup, jakým je platební karta využita, je celkem jednoduchý. Zasune se do bankomatu, namačká se Pin kód, zvolí se výše částky a následně se vyjme jak karta, tak se vyjmou také hotové peníze. A s nimi je možné jít platit.

I anonymní platební karta umožní klasickou platbu u obchodníků

Platební karty neslouží jenom k výběru z bankomatů

Platební karty neslouží jenom k výběru z bankomatů

Jdeme na druhou možnost využití. O jakou se jedná? Jde o klasickou platbu u obchodníků. K tomu může být použita jakákoliv, tedy i anonymní platební karta. Jde o postup, kdy se karta vloží do terminálu, udá se daný PIN kód a za pár chvil je zboží zaplaceno. Jde tedy o formu bezhotovostní úhrady. Obchodníků, které platební karty přijímají, je stále více. Navíc nedávno byly zrušeny poplatky za platbu kartou, které by byly účtovány běžným klientům. Jde tedy o velmi jednoduchou, a také výhodnou metodu využití daných karet.

Jak klasická, tak i předplacená platební karta umožní i bezkontaktní placení

Několik posledních let je to opravdu velký hit. O co se jedná? Je to pojem zvaný bezkontaktní placení. Postup je velmi podobný tomu předchozímu. Je ale výrazně jednodušší. A to proto, že předplacená platební karta, nebo jakákoliv klasická, je k terminálu jenom přiložena. Následně může být platba provedena, a to v případě, že se jedná o nižší platbu, v rámci nastaveného bezkontaktního limitu. Za pár vteřin terminál zapípá a zboží je zaplaceno.

Stejným způsobem ale není problém platit i dražší zboží. Jenom s tím rozdílem, že u vyšších částek si terminál vyžádá potvrzení PIN kódem. Jinak jde o stejný postup založený právě na tom, že se karta k terminálu jenom jednoduše přiloží.

Pouzdro na platební karty si připravte i při platbě online

Nákupy na internetu jsou něčím zcela samozřejmým a jejich objem rok od roku roste. Pokud jde po metody platby, už to není jenom dobírka, nebo platba převodem. Zapomínat nelze na to, že při online nákupu je dobré připravit si pouzdro na platební karty a z něho vyndat tu pravou. Důvodem je fakt, že i toto je další využití karet. Navíc maximálně jednoduché. Stačí jenom přepsat trojici věcí, a to:

  • Číslo karty
  • Platnost karty
  • Ověřovací kód ze zadní strany

Dbáno je ale i na bezpečnost transakcí. A to v tom směru, že se do popředí dostává technologie 3D secure, která u vyšších plateb může požadovat ověření platby pomocí kódu, který přijde na mobilní telefon formou SMS. To je dobrá zpráva pro ty, kteří chtějí mít určité jistoty.

Platební karty je možné využít i k výběru peněz v rámci služby cashback

O co se jedná? O možnost vybrat si peníze i mimo bankomat. A to třeba na pokladně konkrétního obchodníka. Umožní to služba, která je označovaná jako cashback. Pokud jste si u pokladny někdy říkali, co to znamená, jde právě o možnost, jak mohou být platební karty také využity. Můžete kartu vložit nebo přiložit k terminálu a následně vám pokladní vydá požadovanou hotovost. Můžete tak učinit samostatně, nebo třeba po vašem nákupu. Jenom je dobré myslet na jedno negativum. Je spojeno s tím, že výběr je obvykle omezený na nižší sumy, v řádech tisíců.

Platební karta může být nahrána i do mobilu

Technologie vycházející z toho, že platíte bezkontaktně. Ale bez použití karty, jelikož jde o placení mobilem. O co se jedná? O možnost, kdy je nahrána platební karta do mobilu a s tím se poté platí bezkontaktně tak, jako s kartou. U nás tuto možnost nabídne služba Android Pay, nedávno přejmenovaná na Google Pay. Podmínkou je tedy mít mobil se systémem Android. Ten dále musí podporovat i takzvaný NFC přenos, označovaný jako Near Field Communication. Poslední podmínkou je mít tu správnou banku, jelikož tuto možnost zatím podporuje jenom několik jednotlivých bank na trhu. Ostatní se však mají přidávat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...