Objednáváte v zahraničí? Zjistěte, kdy bude nutné zaplatit clo

Rate this post

Různých daní je v České republice mnoho. Většina lidí zná hlavně daň z příjmu, nebo daň z přidané hodnoty, které dnes patří mezi pravidelně placené. Jsou ale i jiné platby, které je nutné státu platit. Jednou z takových je třeba clo. Když se podíváme do minulosti, tak se jednalo o něco, co bylo naprosto běžné. To proto, že naše země ještě nebyla v žádném společenství a tak téměř cokoliv, co bylo dováženo ze zahraničí, bylo nutné hlásit a z toho bylo nutné platit clo. Samozřejmě lidé se to z pochopitelných důvodů snažili jakkoliv odcházet. A v tom se nic nezměnilo ani nyní. My se však podíváme na situaci, kdy budete chtít být poctiví a clo zaplatit tak, jak se má. Kdy je to nutné, a kdy není?

Contents

Kdy se clo nemusí platit?

Jsou legální a samozřejmé cesty, které ukazují, že se clo skutečně nemusí v některých případech platit. A tím samozřejmě začneme. I když to mnoha lidem možná vadí, je třeba říci, že Česká republika je členem Evropské unie a z toho pro ni plynou i značné výhody. Pokud si objednáte cokoliv z konkrétní členské země, a využijete k platbě bankovní převod i jinou metodu, potom počítejte s tím, že clo nebudete muset platit. To je jedna z hlavních výhod daného společenství. To, že dané clo neplatíte, má pro vás hned několik výhod, v různých rovinách:

  • Zboží pro vás bude podstatně levnější
  • Zboží vám přijde mnohem rychleji
  • Nebude nutné provádět složité administrativní úkony

Ne každý ale objednává zásilky jenom ze zemí Evropské unie. Není nic výjimečného, že si je necháte poslat i odjinud. A zde už mohou být pravidla jiná. Na jejich konkrétní přehled se pochopitelně podíváme společně.

Platí se clo z Číny? Někdy to také není povinné

Jednou ze zemí, kde si lidé objednávají nejvíce, je Čína. Proč? Protože v této zemi můžete nakoupit velmi levně, nehledě na pozitiva spojená třeba s bezplatným poštovným. I proto se objevuje řada otázek, které se týkají toho, zda je nutné platit clo z Číny. Aby byla naše odpověď pravdivá a obsáhlá, tak začneme nejprve popisem situace, kdy se platit nemusí.

Clo při objednávkách z Číny vás zajímá nejvíce

Clo při objednávkách z Číny vás zajímá nejvíce

Roli zde hraje jedna velmi důležitá věc, a tou je hodnota zásilky. Pamatujte na to, že se počítá jenom to, co se ve vaší zásilce nachází. Případné poštovné se do této sumy nezapočítává. Ona rozhodná hodnota je ve výši 150 eur. Pokud má zásilka menší hodnotu, tak clo platit nemusíte. V daném případě doporučíme platit skutečně v této měně, stejně jako si nechat v této měně vystavit i doklad. To proto, že vlivem kolísání kurzu, který má směnárna, by mohla daná suma být v případě fakturace v korunách a následném přepočtu i překročena.

Clo na zboží z Číny se vás týká při zásilce s cenou nad 150 eur

Nyní pojďme na situaci, kdy už je nutné clo platit. Je to v případě, kdy hodnota zboží v zásilce překračuje částku 150 eur. To se clo na zboží z Číny, ale i clo na zboží z jiných zemí pochopitelně vztahuje. Na rozdíl od DPH, které je stále jenom ve výši 21 procent musíme říci, že výše cla je proměnlivá. Určuje se podle toho, co si necháváte poslat.

Zde je dobré připomenout, že mohou existovat možnosti, jak danou platbu cla obejít. A to v případě, kdy si necháváte zaslat více věcí. Můžete obchodníka požádat o rozdělení do více balíčků, nebo je možné věc objednat po částech. Jenom si dobře spočítejte, aby se vám to vyplatilo vůči poštovnému. Pokud ho neplatíte a je zdarma, není co řešit.

Výjimky na clo a DPH při dovozu zboží z Číny se netýká firem

Výše jsme popsali možnosti, kdy se clo neplatí a kdy je tedy možné se mu zcela legálně a dá se říci, že i celkem jednoduše vyhnout. Pozor však na to, pokud se jedná o živnostníka, nebo o firmu, zde platí přece jenom trochu jiná pravidla. Zde výjimky na clo a DPH při dovozu zboží z Číny neplatí. Co tím chceme říci, že když si podnikatel objedná jakékoliv zboží, které bude dále prodávat, je povinen z něho nejenom uhradit ono DPH, ale je povinen ho také proclít. Toto je velmi důležité vědět. V některých případech to může proběhnout automaticky, v jiných lze využít zastoupení, stejně jako je povinnost proclít zboží v případě potřeby dodatečně – aby nedocházelo k daňovému úniku.

Jak z Číny, tak i clo z USA má své výjimky

Jaké to jsou? Týkají se určitého druhu zboží. Zde je v podstatě jedno, jaká je konkrétní hodnota zboží, jelikož když si něco takového necháte posílat, nebo si to také přivážíte, je třeba to nahlásit a proclít. A o jaké věci se jedná nejčastěji?

  • Alkoholické nápoje i výrobky
  • Parfémy a podobné vůně
  • Tabák a výrobky z něj

V takovém případě se nevyhnete zaplacení cla, pokud si takový produkt necháte poslat na vaši adresu. Ať už ho chcete používat, nebo je to forma investice. Dobré je vědět, že výše cla zde mohou být celkem vysoké. Také musíme připomenout další poměrně zajímavou věc. Pokud cestujete a dané věci si rozhodnete si přivézt, potom je vhodné zjistit si, jaké má konkrétní země možné výjimky – příkladem jsou třeba známé duty free shopy na letištích, kde si můžete nakoupit třeba několik kartonů cigaret a s případným proclením se nezatěžovat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...