Směnárna a její správný výběr – jak najít tu pravou?

Rate this post

Pokud se chystáte do zahraničí, a budete zde chtít platit hotovostí, je vhodné vyměnit si peníze. Mnoho lidí za tímto účelem míří do banky, což ale není ideální možnost. To proto, že kurzy zde nejsou ani pro běžnou směnu nijak zvlášť výhodné. Je tomu právě naopak. Mnohem lepší je, když je nalezena vhodná směnárna. A jak najít tu pravou? Podívejte se s námi.

Contents

Vždy by to měla být klasická směnárna. Zapomeňte na výměny na ulicích

I když můžete často narazit na řadu lidí, kteří vám nabídnou směnu na ulici, vyhněte se jim. To proto, že taková směna je spojena vždy s velkým rizikem, i když vše na první pohled vypadá, že bude vše v pořádku. Jistoty vám dá jenom klasická směnárna, zatímco na ulicích může přijít na řadu mnoho rizik. Když bychom se měli podívat na hlavní rizika, která mohou nastat, jsou to třeba tyto?

  • Podvodem dostanete menší sumu peněz
  • Dostanete falešné peníze
  • Kurz bude horší, než bylo avizováno

Je vaším cílem směnárna Praha, nebo jiná? Hleďte na kurzy

Buď kvalitní směnárna, nebo raději výběr kartou

Buď kvalitní směnárna, nebo raději výběr kartou

Jakmile dáte na naše rady a navštívíte směnárnu, je třeba dobře vybrat tu pravou. Pamatujte, že každá směna peněz by pro vás měla být co možná nejvýhodnější. Proto se zaměřte na kurzovou nabídku. Ať už to má být směnárna Praha, nebo jakákoliv jiné v jiných městech, je třeba zjistit si kurzy. Čím budou výhodnější, tím lépe. Ovlivní je inflace, ale i samotná směnárna. Dnes už není problém najít si kurzovou nabídku pohodlně online, díky čemuž není s výběrem směnárny zase až tak velký problém. Pokud měníte peníze poprvé, setkáte se s pojmy nákup a prodej. Pokud máte české koruny a chcete zahraniční měnu, zajímá vás kolonka prodej. Pokud je tomu naopak, hleďte na sekci nákup. Orientujte se podle toho, zda směnárna cizí měnu „prodává“, nebo „kupuje“.

Jak směnárna Plzeň, tak i řada dalších může nabídnout i VIP kurzy

I na ty je dobré se zaměřit. V první chvíli si můžete pomyslet, že pro vás nebudou. To proto, že VIP kurzy jsou určeny především pro toho, kdo mění určitý objem peněz. Stačí se podívat na podmínky, jaké má třeba právě směnárna Plzeň, nebo i jiné konkurenční podniky. Obvykle uvidíte, kolik peněz je třeba měnit, abyste na VIP kurz dosáhli. Pokud tento limit splníte, rázem víte, na jaké kurzy hledět. Připomeňme také informaci spojenou s tím, že u některých směnáren si můžete přes internet vytisknout speciální kupon. Díky němu máte možnost na VIP kurz také dosáhnout. Vaše směna tak bude výhodnější.

Pozor na poplatky. Férové směnárny je neúčtují

Na co si dále dejte pozor, pokud hledáte ty správné směnárny? Jsou to rozhodně poplatky. Když se podíváme na to, co by mělo být standardem, tak je to poplatek, který je nulový. Pokud takovou směnárnu najdete, je rozhodně ta pravá. Pokud najdete takovou, která poplatek účtuje, raději hledejte dále. Dokonce musíme říci, že poplatky mohou účtovat v rámci směny i banky, což ukazuje, že na tom rozhodně nejsou lépe. A jak je to s konkrétními poplatky, které jsou účtovány? Můžeme je zařadit do tří skupin:

  • Pevný poplatek za každou směnu
  • Procentuelní poplatek z měněné částky
  • Minimální poplatek při směně menších částek, jinak poplatek procentuelní

Zajímejte se i o otevírací dobu. Třeba směnárna Kaufland Hradec Králové nezklame

I otevírací doba by vás měla zajímat. Nikdo jistě nechce přijet k dané pobočce a zjistit, že je zavřeno. Pokud jde o samostatné pobočky ve velkých městech, obvykle zde není žádný problém. Příkladem jsou směnárny Praha 1, jako je třeba i směnárna Kaprova. Pokud jde o menší města a samostatně situované směnárny, může být doba otevření značně omezená. Proto je lepší volit ty, které jsou v nákupních centrech, nebo ve velkých obchodech. Jako příklad poslouží směnárna Kaufland Hradec Králové, která má stejnou otevírací dobu, jako tento supermarket. Tedy od rána, až do pozdějších večerních hodin. Problémem samozřejmě není směna realizovaná v sobotu a neděli, nebo o různých svátcích.

Proč ty větší, jako je směnárna AAA? Bude mít peníze

Dále doporučíme volit spíše z větších směnáren, jako je směnárna AAA. Proč? Důvody jsou hned dva a oba souvisí s penězi. Ten první důvod je ten, že budete mít na výběr mnoho různých měn. Ne vždy je to jenom euro nebo dolar. Pokud hledáte něco specifického, vyplatí se vám jít do větší směnárny, která tuto měnu nabídne. Dále je dobré volit ty větší i proto, že budete mít jistotu, že bude mít k dispozici obnos, který si budete chtít vyměnit. I na to je dobré hledět. Pokud chcete mít jistotu stoprocentní, je dobré si před cestou na pobočku zavolat. Nebo se ozvat pár dní dříve a peníze si rezervovat.

Než podvodné směnárny, tak raději žádné

Co dodat na závěr? Že můžete narazit na podvodné směnárny. Než si měnit v nich, a to velmi nevýhodně, raději si neměňte peníze vůbec. Pokud jedete do zahraničí, do většího města, najdete zde řadu bankomatů. Zde můžete použít svou platební kartu a bez problémů si peníze vybrat. Ať už máte běžný, nebo spořicí účet. I když to může být spojeno s poplatkem, často je samotný kurz výhodnější než v České republice a tak se dá říci, že i tato směna se vám vyplatí. Nehledě na možnosti, které nabídne debetní karta, i ta kreditní, v souvislosti s přímým placením u obchodníků.

Podobné články...