Proč je pro firmy výhodný outsourcing?
Větší firma se dnes samozřejmě neobejde bez zaměstnanců. Ne každý nemusí být nutně přímo kmenovým zaměstnancem firmy, nebo takzvaným agenturním zaměstnancem. Je ještě jedna možnost, která se dnes nabízí a kterou tak můžeme zařadit mezi poměrně oblíbenou. Jedná se o takzvaný outsourcing, který si lidé pletou s pojmem, kterým je frančíza. Jde v podstatě o situace, kdy jsou využívány externí služby. A právě tato cesta je u řady firem pro svou výhodnost vyhledávána. A jaká jsou hlavní pozitiva? Na to se podíváme společně.
Contents
Podívejme se na to, co je outsourcing
Začneme tím, co si pod tímto pojmem představit. Jde vlastně o situaci, kdy firma nechává realizovat konkrétní činnost někoho třetího, kdo není jejím zaměstnancem. Například ve stavebnictví je velmi používaný pojem označovaný jako subdodavatel. A tak můžeme vysvětlit i to, co je outsourcing. Jedná se tedy o vztah mezi jednou a druhou firmou či živnostníkem. Vše je sjednáno smluvně as rozsah smlouvy záleží na konkrétních požadavcích první firmy a možnostech druhé firmy. A čeho se outsourcing může nejčastěji týkat? Jsou to třeba:
- Dílčí dodávky a výroba
- Zajištění určitých služeb
- Využití pracovní síly
Outsourcing je založený na klasickém smluvním vztahu
Pokud jde o konkrétní domluvu mezi jinou firmou nebo živnostníkem, tak musíme jasně říci, že se dostáváme k první výhodě. To proto, že outsourcing je založený jenom na klasickém smluvním vztahu, a to právě mezi dvěma podnikateli. A to vše výrazně zjednodušuje. Takové á smlouva se může týkat jenom rozsahu služeb, práv, povinností a sankcí, a následně se uvede jenom odměna. Pokud by byl konkrétní člověk ve firmě zaměstnán, znamenalo by to nutnost pracovní smlouvy, se kterou je toho spojeno mnohem více. Tedy například nutnost dovolených, nemocí, řešit pracovní úraz, stejně jako nezapomínejme třeba také na dodržování zákoníku práce, pokud jde o počet odpracovaných hodin, o přesčasy a řadu dalších věcí. Takto musíme říci, že je vše podstatně jednodušší.
V mnoha různých oborech. Nejznámější je třeba outsourcing IT nebo outsourcing mezd
Jdeme na druhý důvod, proč se tato cesta firmám vyplatí a proč je u nich tolik oblíbená. Důvodů je třeba to, že outsourcing jako takový je spojený s celou řadou různých oborů. Vlastně jenom záleží na tom, co první firma potřebuje a co jí kdo dokáže nabídnout. Velmi známý a využívaný je třeba outsourcing IT. Sem můžeme zařadit celou řadu věcí, která se této oblasti týká. Firma tak nemusí mít specialisty, ale najímá si někoho externího, kdo IT outsourcing zajistí. A tak má jistotu, že bude fungovat:
- Nonstop pohotovostní doba
- Celá firemní síť
- Každý počítač, tiskárna a další zařízení
Druhým jasným příkladem jsou služby spojené s účetnictvím. Je to třeba outsourcing mezd. Firma tak nepotřebuje mít zaměstnanou vlastní účetní, jelikož vše potřebné jim zařizuje taková, která má vlastní firmu na tyto služby, nebo může pochopitelně mít i klasickou živnost.
Využití outsourcingu je pro firmu i finančně výhodné
Nesmíme zapomínat na finanční stránku věci. Právě toto je také jeden z hlavních důvodů, proč se dané služby firmám vyplácejí. První důvod se týká právě samotné smlouvy. Zatímco u té sjednané podnikateli je placena jenom uvedená částka, u klasické pracovní smlouvy by bylo nutné platit i povinné odvody, jako je sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu za zaměstnance. Takto je hrazeno vše tak, jako kterákoliv jiná služba.
Outsourcing umožní využívat i levnou pracovní sílu
U finanční stránky ještě zůstaneme. První pozitivum spojené s možnými odvody jsme již zmínili. Nyní se podívejme na to, že outsourcing je výhodný i z toho důvodu, že je možné využívat levnou pracovní sílu. Jakkoliv to může znít špatně, pravdou je, že touto cestou se vydává mnoho firem. Zemí zaslíbenou je pro ně hlavně Indie, kde místní lidé rádi berou zakázky, které následně zpracují za zlomek ceny, než tuzemská osoba. Jasným příkladem jsou třeba různorodé programátorské služby.
Stačí jedna faktura – třeba i pro outsourcing logistiky
Pozitivem je také velmi jednoduché vyúčtování. Samozřejmě na základě dané smlouvy. Příkladem zde může být outsourcing logistiky. Provedou se požadované služby, a firma, která je realizuje, následně vystaví fakturu. Ta je proplacena a tím je celé konkrétní vyúčtování hotové. Bez jakýchkoliv dalších složitých dokumentů, odvodů a mnoho dalšího. Jediné, co se zde řeší, je klasická daň z příjmu, výdaje a případné DPH, pokud podnikatel používá registr plátců DPH. To je ale něco, co klasicky řeší každý živnostník, nebo každé firma. Logicky zde tedy nedochází k jakékoliv další administrativní zátěži navíc – opět v porovnání třeba s klasickým pracovním vztahem.
Outsourcing snižuje i další náklady na provoz firmy
A to takové, které na první pohled vůbec nemusí souviset, ale skutečně k tomu dochází. Když něco dělá externí firma nebo osoba, není nutné mít větší kanceláře, výrobní či skladovací prostory, větší vozový park a mnoho jiných věcí. Dá se tedy říci, že toto všechno jsou věci, na kterých firma šetří. Může tak být mnohem lépe uplatnitelná v rámci konkurence, která zaměstnává vlastní lidi a vznikají jí tak výdaje.
Pozor na Švarc systém
Co dodat na závěr? Že outsourcing sice může být výhodný a zajímavý, ale mnoho firem místo něho realizuje nelegální Švarc systém. Ten si lze charakterizovat jako snahu obejít klasickou pracovní smlouvu a zaměstnat lidi na živnostenský list. Sice je to pro obě strany výhodnější, ale je to značně nevýhodné pro stát. I to je důvod, proč je tato forma zaměstnávání u nás nelegální.