Společné oddlužení manželů a vše, co o něm potřebujete vědět

Rate this post

Kdo má dluhy, ten by je měl zcela pochopitelně řešit. Ideálně tak, že bude dodržovat svůj splátkový kalendář, což bude spojeno s tím, že bude pravidelně posílat určitou domluvenou sumu na účet věřitele. Kdo tak nečiní, a má více závazků, může své dluhy řešit i zákonnou cestou, která se nazývá insolvence neboli oddlužení. Eliminuje tak problém, kterým je dluhová past. A právě s ním je spojena otázka, zda tuto cestu může zvolit i sezdaná dvojice. Tedy to, zda je možné i společné oddlužení manželů. Odpovědí je, že tato cesta možná je. Samozřejmě má jasná pravidla as podmínky, na které se podíváme blíže.

Contents

Společné oddlužení manželů dříve možné nebylo

Nejprve se podívejme do minulosti. A to na dobu, kdy oddlužení začínalo. Pokud byl v jedné domácnosti pár, který již měl po svatbě, a zároveň měl dluhy, bylo nutné, aby si o oddlužení požádala konkrétní osoba, přičemž druhá osoba byla uvedená v žádosti jako ten nebo ta, která s tím souhlasí. Dříve tedy klasické oddlužení manželů možné nebylo, což se obcházelo právě tímto způsobem, který však byl také legální a u kterého došlo k tomu, že se lidé v jedné domácnosti mohli zbavit společných dluhů.

Jelikož se vše vyvíjí, vyvinul se také systém samotného oddlužení, který začal respektovat i to, že mohou být dluhy, které vznikly v jedné domácnosti a které tedy zcela logicky patří i mezi společné jmění manželů. O jaké dluhy se jedná nejčastěji?

  • Společné spotřebitelské půjčky
  • Varianty splátkového prodeje
  • Nedoplatky na energiích či vodném

Oddlužení manželů kalkulačka pomůže se správným výpočtem

Společné oddlužení manželů řeší společné dluhy

Společné oddlužení manželů řeší společné dluhy

Pokud jste manželé a pokud máte dluhy, je možné celkem jednoduše zjistit to, jak na tom konkrétně jste a zda by bylo možné využít právě tuto cestu, jak se dluhů zbavit. K tomu může pomoci oddlužení manželů kalkulačka, což je poměrně praktický nástroj, pomocí kterého lze orientačně zjistit, zda je oddlužení reálné. Ve většině případů můžeme říci, že je to často mnohem jednodušší, než když vyhledá množnost vyhlásit osobní bankrot či vyhlášení insolvence jednotlivec. Z jakého důvodu? Když jde o společné oddlužení manželů, tak se sčítá jejich plat, čímž se může měsíčně hradit větší suma. Také se sčítá společný majetek a jeho hodnota, což může ke schválení také zajímavě přispět.

Oddlužení manželů má jasné podmínky

Pod vás zajímají konkrétní podmínky daného kroku, který můžete učinit, tak musíme jasně říci, že se nijak neliší od toho, když si podáte žádost sami. Tím chceme naznačit, že oddlužení manželů musí i v tomto případě začínat samotnou hlavní žádostí. Tedy tím, že vyplníte příslušný formulář, kde kromě osobních údajů obou manželů musí být další informace, které se týkají hlavně dluhu a jeho splácení. Mezi tyto informace patří:

  • Seznam všech dluhů, které jsou po splatnosti
  • Informace o příjmu obou manželů
  • Soupis majetku ve společném jmění

Pokud jde o další podmínky, které společné oddlužení manželů má, tak nesmíme zapomenout na to, že je spojeno s pětiletou lhůtou, o které musíme říci také to, že se k ní váže také fakt spojený s tím, že během této doby musí být uhrazena aktuálně stanovená výše dlužné částky. Zbytek následně může být odpuštěný. I to je věc, ke které se nutně přihlíží.

Společné oddlužení manželů kalkulačka vypočítá, kolik je třeba platit

Pokud nechcete hned podávat žádost, ale chcete si nejprve zjistit několik konkrétních informací, je třeba uvést na pravou míru hlavně to, že vám pomůže nezávislý nástroj, kterým je společné oddlužení manželů kalkulačka. Ta se hodí hlavně z toho důvodu, že díky němu si snadno spočítáte, kolik bude třeba měsíčně platit. Je totiž nutné vědět, že jsou zákonné částky, které vám jako domácnosti musí zůstat na to, abyste mohli i nadále zcela bez problémů žít. To si zapamatujte, jelikož je to velmi důležité. Právě pomocí kalkulačky zjistíte, kolik to bude.

Může dojít ke zrušení oddlužení a oddlužení manželů vlivem rozvodu?

Jelikož je doba oddlužení pětiletá, je dobré říci, že během této lhůty se může stát mnoho věcí. Třeba i to, že se dvojice pohádá a následně dojde k tomu, že se manželé rozvedou. Proto je na místě otázka, zda může dojít ke zrušení oddlužení a oddlužení manželů, pokud dojde k rozvodu. Odpověď je zde jasná a je třeba říci, že k ničemu takovému nedojde. I když dojde k rozvodu, tak proces oddlužení stále trvá. Je však nutné o tom informovat už v rámci rozvodu, stejně jako jen třeba konkrétní soud informovat o tom, že se rozvod plánuje.

A jak to bude po rozvodu? Stále je třeba splácet společné dluhy, nejlépe potom rovným dílem. A to se mnohdy může jevit jako velký problém. Proč? Jelikož když se lidé rozvádějí, velmi často neumí najít společnou řeč a tak může být problém domluvit se i v tomto směru. A také je nutné dodat, že komplikací může být i to, pokud jeden z již rozvedených manželů přestane svůj podíl posílat. I to je u oddlužení manželů možnou komplikací.

Také jenom jednou

U klasického oddlužení jednotlivců platí, že daný postup může konkrétní osoba absolvovat jenom jedenkrát za život. A platí to i v případě, kdy je zvoleno společné oddlužení manželů. Nejenom, že se konkrétní osoba už nebude moci oddlužit s jiným partnerem nebo partnerkou, ale nebude možné ani oddlužit se zcela samostatně. To je dobré vědět.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...