Co je to leasing? Jaké jsou jeho variace a jak funguje?

Rate this post

Pokud se mluví o možnosti financování auta, rozhodně to nemusí být jenom klasické půjčky. A to ať ty účelové, nebo ty neúčelové. Zapomínat nelze také na produkt, který je označován jako leasing. O něm se mluví stále častěji. Někdy také ve spojení finanční leasing, což je ona základní varianta, která dnes existuje. Společně se podíváme na vše, co jste o této formě financování kdy chtěli vědět.

Contents

Co je to leasing?

V praxi se jedná o jednu z forem půjčky. Jde tedy o možnost získat automobil, který bude následně v pravidelných měsíčních intervalech splácený. Podobně, jako standardní úvěr. Obvykle není příliš omezováno to, jaký dopravní prostředek je možné touto formou financovat. A tak se jasně nabízí tato trojice:

  • Osobní automobily
  • Užitkové automobily
  • Nákladní automobily

Není také nutné mluvit výhradně jenom o autech nových. Problémem v tomto směru nemusí být ano pořídit si automobil referenční, nebo třeba automobil ojetý. Leasing je možné použít i na tyto případy.

Klasický finanční leasing na auto je tu hlavně pro firmy

Pokud jste soukromá osoba a zatoužíte právě po této možnosti financování vašeho vozu, tak musíme říci, že ve většině případů budete mít smůlu. To proto, že klasický finanční leasing na auto je dostupný hlavně v podnikatelském segmentu. Tedy pro osoby samostatně výdělečně činné, stejně jako pro právnické osoby. Nabídka, která by byla určená soukromým osobám, je opravdu minimální, a dá se říci, že v podstatě nulová. Toto je určitě jedno z hlavních negativ, na které nelze zapomenout.

Alternativou může být operativní leasing

Když se podíváme na možnost určenou fyzickým osobám, stejně jako i firmám, tak se dá uvažovat o variantě, kterou je operativní leasing. Ten z toho klasického vychází, ale má několik odlišností. V první řadě se liší tím, že nemluvíme o plnohodnotném financování nákupu vozu, ale spíše o dlouhodobém pronájmu. Nejčastěji na dobu dvou let. Po tomto období jsou tři možnosti, jakými se vydat. A to:

  • Vrácení vozu a ukončení smlouvy
  • Výměna vozu za nový model a pokračování
  • Odkoupení stávajícího vozu
Klasický leasing je určený hlavně firmám

Klasický leasing je určený hlavně firmám

První dvě možnosti se hodí hlavně tomu, kdo chce jezdit bez starostí, jenom tankovat a neřešit nic, co se týká provozu. Navíc může mít taková osoba stále nové auto. Poslední možnost přichází v úvahu pro soukromé osoby, které hledají alternativu ke klasickému finančnímu leasingu. 2 i více let tak mají vůz v pronájmu, platí ho a poté ho za zůstatkovou hodnotu odkoupí.

Nabídka je velká. Známý je ČSOB leasing nebo Unicredit leasing

U leasingu nesmíme zapomínat na to, že ho přímo neposkytuje ten. U koho si auto oficiálně kupujeme. Ten sice může zprostředkovat sjednání, ale danou možnost financování umožní konkrétní banka, nebo leasingová společnost. Mezi nejznámější možnosti na našem trhu patří třeba ČSOB leasing nebo Unicredit leasing. Jedná se ale jenom o vybranou dvojici. Jinak je nabídka pochopitelně bohatší. Je to stejné, jako je tomu u klasických úvěrů. Zde je možné vybírat bankovní půjčky, stejně jako je zvolena nebankovní půjčka.

I v případě leasingu se vyplatí hledět na jeho výhodnost. Když na něho budete pohlížet jako na klasickou půjčku, je celkem jasné, co by se mělo zohlednit a co by vás mělo zajímat. Je to jak úroková sazba a sazba RPSN, tak se jedná také o výši splátky a charakteristiku splátkového kalendáře.

Jak je to s vlastnictvím vozu? V tomto je leasing zajímavý

Zajímavé je to, jak je řešeno vlastnictví vozu, pokud je využitý právě leasing. Vše funguje tak, že majitelem je leasingová společnost. A to obvykle až do doby poslední splátky. Vy, kdo s vozem jezdíte, máte roli jenom provozovatele. Jde o celkem zajímavý stav, který má negativa, ale i pozitiva.

Kladem je v tomto směru určitě to, že leasing je možné získat cekem jednoduše. Vzhledem k vlastnictví vozu ho nemůže provozovatel prodat a tak na něho může být stále pohlíženo jako na formu ručení. Negativum je zde však v tom, že provozovatel vozu nemůže ovlivnit to, jak bude vypadat povinné ručení a havarijní pojištění. To je sjednáno automaticky a jeho platba je součástí splátky. Sice se to jeví jako zajímavé plus, ale nutné je dodat to, že se jenom málokdy jedná o tu nejvýhodnější pojistku na trhu.

Vyplatí se hlavně kvůli daním

Jak klasický, tak operativní leasing volí stále více firmy. Důvody jsou jasné, a jsou spojeny s celkovou daňovou optimalizací. Když se pořizuje auto, může skutečně vyjít výhodněji situace, kdy je spláceno několik let, s určitou úrokovou sazbou, než když je koupeno za hotové. Důvodem jsou pravidelné měsíční výdaje, které mohou snížit každý rok základ daně. To platí u obou možností. Tedy u varianty jakou je operativní leasing, který je formou dlouhodobého pronájmu, tak běžný finanční leasing, který je formou obvyklého financování.

Získání je snadné

Získat auto na leasing není nic složitého. Je to podobné, jako v případě žádosti o půjčku. U firem mnohdy jednodušší, než u soukromé osoby. Může postačit daňové přiznání, nebo jenom informace o aktuálním účetním stavu firmy. A to jenom vyplněné do formuláře, bez nutnosti oficiálního potvrzení. Také obvykle není nutné myslet na případnou akontaci. Tedy prvotní platbu. Ta může být v nulové výši. A tak není problém za pár desítek minut odjíždět s vozem a za měsíc začít s první splátkou. U operativního leasingu je postup získání ještě jednodušší, jelikož zde často bonita není ani ověřována.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...