Jak si vedl váš penzijní fond? Řada z nich úplně propadla

Rate this post

Penzijní fondy jsou zajímavou možností, jak se vydat na cestu zabezpečeného stáří. Ne každý penzijní fond dokázal nabídnout to, co se od něho očekávalo. Musíme říci, že některé doslova propadly. To není moc potěšující zpráva pro toho, kdo se chce finančně zajistit na stáří. Podívejme se společně na to, jak dopadly ty hlavní.

Contents

Podle čeho určit, zda je penzijní fond výnosný?

Jsou vlastně tři hlavní faktory, který je dobré se držet. A podle nich určit, zda dokáže penzijní fond vůbec vydělat, nebo zda udrží vaše finance na svém, či vlivem investic o dané peníze dokonce přijdete. Co je tedy posuzováno?

  • Kladný výnos fondu
  • Záporný výnos fondu
  • Inflace

V tomto je tedy jasno. Nyní se už podívejme na přehled těch známých, a také na to, jak se jim dařilo.

Penzijní fond České pojišťovny

Ten u nás rozhodně patří mezi ty, které jsou nejznámější. A proto v něm má mnoho lidí peníze. Pokud se podíváme na to, co Penzijní fond České pojišťovny nabídne, musíme začít u takzvaného Dynamického fondu. Ten přinesl výnos přes osm procent a je tedy fondem, který se určitě vyplatil. To stejné byl její Vyvážený fond, který lehce překročil hranici čtyř procent.

Některý penzijní fond nezvládl ani inflaci

Některý penzijní fond nezvládl ani inflaci

V portfoliu jsou ale i takové, kterým se příliš nedařilo. Takový penzijní fond je třeba Spořicí fond, který přinesl zhodnocení nulové. Ještě hůře dopadl Konzervativní fond, který zůstal v rámci zhodnocení tři desetiny v mínusu. Klienti tak nejenom tratí na inflaci, ale přišli i o své peníze. To už se jako lepší jeví bankovní účet bez poplatků s jakýmkoliv minimálním zhodnocením.

AXA penzijní fond a.s.

Pojďme společně na další příklad, kterým je AXA penzijní fond a.s. Ten sice patří mezi celkem oblíbené, ale ti, kteří do něho peníze investovali, rozhodně nijak výrazně jásat nebudou. Pokud šlo o takzvaný Vyvážený fond, tak ten skončil desetinu v mínusu. Reálně tedy klienti peníze ztratili. Není to ale jediný příklad. Stejně tak bylo možné využít Dluhopisový fond, který skončil přes procento a tři desetiny v mínusu, a také Konzervativní fond, který skončil v mínusu ještě o pár setinek hůře. Je tedy vidět, že konzervativní investice nebyli v tomto případě ideální sázkou na jistotu. Právě naopak.

Penzijní fond České spořitelny

I ten patří do skupiny těch, které jsou poměrně známé. Roli však hrálo hlavně to, co jste zvolili z portfolia, které Penzijní fond České spořitelny nabízel. Pokud se jednalo o Dynamický fond, tak jste mohli jásat, jelikož jeho zhodnocení bylo přes osm procent. Stejně tak na tom dobře skončil i Vyvážený fond, u kterého dosáhlo zhodnocení na výši 3 procenta a sedm desetin k tomu. Potom tu jsou ale i fondy, kterým se příliš nedařilo. Zde Česká spořitelna své klienty zase až tak nepotěšila. O co jde?

  • Etický fond: 1 % a tedy pod inflací
  • Konzervativní fond: -0,62 %

Penzijní fond Komerční banky

I ten je známý a i ten je celkem využívaný. A jak Penzijní fond Komerční banky konkrétně dopadl? U některých investičních produktů musíme jasně říci, že dopadl skutečně dobře. Je to třeba Dynamický fond, který dosáhl zhodnocení sedmi a půl procenta. To je jistě dobrá hodnota. Nad inflací se udržel ještě jeden investiční produkt, a to konkrétně Vyvážený fond, který skončil jenom jednu desetinu pod tříprocentním zhodnocením. A dále už se bance nedařilo. Nabízí totiž ještě Spořicí fond, který skončil ve ztrátě procento a necelé čtyři desetiny. Ještě hůře skončil Konzervativní fond, kde byla ztráta za daný rok přesně 1,57 procenta.

Allianz Penzijní fond

Pokud jste si vybrali právě tuto pojišťovnu, u určitých produktů to nebyl úplně špatný krok. I Allianz Penzijní fond nabídla fondy, které byly lepší a které byly horší. Pokud se podíváme nejprve na ty první, tak zaujme Dynamický fond. To z toho důvodu, že zhodnocení se přehouplo lehce přes čtyři procenta. Dále už se ale této pojišťovně nedařilo. A to jak v případě produktu s názvem Vyvážený fond, který přinesl ztrátu sedm desetin procenta, tak i v případě, kdy peníze držel Konzervativní fond. Zde byla ztráta dokonce ještě o jedno procento a jednu desetinu k tomu vyšší.

ČSOB Penzijní fond stabilita

Ani tato velká banka se neobejde bez možností nabídnout lidem spoření na důchod. Tedy investice ve formě fondů. ČSOB Penzijní fond stabilita nabídne takzvaný Dynamický fond, kterému se dařilo velmi dobře. A to proto, že nabídl zhodnocení pět a půl procenta. Dále ještě zaujme Vyvážený fond. Zde je zhodnocení 2,63 procent. Je to ale těsně nad hranicí inflace, ale přesto o něm můžeme říci, že vydělal.

To už nelze říci o následující dvojici. První je Konzervativní fond, kde ztráta atakuje hranici jednoho procenta. Ještě horší je na tom Garantovaný fond. Název je celkem úsměvný, jelikož ten skončil ve ztrátě procento a čtyři desetiny.

Zajímavé jsou rozhodně i penzijní fondy NN

Proč právě tyto penzijní fondy neboli penzijní připojištění můžeme považovat za unikátní? Je to jednoduché. Pokud jste jako penzijní společnost zvolili právě NN, a vaše peníze má v Růstový fond, potom můžete opravdu jásat. Když se podíváme na aktuálně dostupné penzijní fondy, tak se jedná po ten, který nabídl to nejvyšší zhodnocení. Kolik činilo? 14,04 procent.

Společnost NN má ale i své velké negativum. A ta je spojena s fondem, který nese název Konzervativní fond. Pokud jste ho zvolili, máte doslova důvod k pláči. Ten totiž patří k těm nejhorším na trhu. Vaše finance šly do mínusu, a to konkrétně o 1,93 procenta. A to už je celkem dost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...