Co jsou to investiční byty a jaké mají výhody?

Rate this post

Každý, kdo má takzvaně peníze navíc, by měl přemýšlet nad tím, jak je co nejlépe zhodnotit. Jste na tom stejně? Možností je celá řada. Jak Zonky, tak Bitcoin, tak i takzvané investiční byty. Tento pojem se v souvislosti s nemovitostmi objevuje stále častěji. Je proto vhodné podívat se na to, o čem konkrétně je řeč, stejně jako je vhodné podívat se také na to, jaké jsou hlavní výhody této možnosti.

Contents

Co jsou to investiční byty?

Základem je charakteristika toho, co to investiční byty vůbec jsou a jak je poznat. Pro lepší pochopení je vhodné zamířit do segmentu prodeje nemovitostí. Ten můžeme rozdělit do tří variant, kterými jsou tyto:

  • Nemovitosti určené k bydlení
  • Komerční nemovitosti
  • Nemovitosti k následnému pronájmu

Právě do třetí skupiny spadaní i investiční byty. Jde o situaci, kdy si konkrétní osoba kupuje nemovitost, ale nikoliv za účelem toho, že v ní bude bydlet. Kupuje si ji za účelem toho, že ji bude pronajímat a z daného pronájmu bude inkasovat peníze. V tomto vysvětlení však musíme být ještě konkrétnější. Nemluvíme totiž i možnosti krátkodobého pronájmu, která je realizován třeba prostřednictvím portálu Airbnb. Mluvíme zde o možnosti dlouhodobého pronájmu. Tedy pro toho, kdo hledá bydlení a nemá zájem si nemovitost kupovat. A jaké jsou výhody, které tyty investiční nemovitosti mají?

Investiční byt může být zakoupen už s nájemníky

První výhoda této možnosti je spojena s tím, že odpadá starost spojená s hledáním konkrétních nájemníků. Plnohodnotný investiční byt je totiž obvykle prodáván již s nájemníky. Pro ně se nejedná o žádnou změnu, jelikož mohou konkrétní místo obývat stále. Jenom se změní vlastník nemovitosti a tedy i osoba ve smlouvě, či číslo účtu, kam budou odcházet peníze. Jde tedy jenom o úřední formality.

Investiční byty jsou prodávány se spolehlivými nájemníky

Investiční byty jsou prodávány se spolehlivými nájemníky

Vy jako majitel nemovitosti získáte hlavní výhodu v tom, že nebudete muset ztrácet čas tím, že budete dávat inzeráty, oslovovat realitní kanceláře, realizovat prohlídky a dělat desítky dalších věcí, které souvisejí s nalezením nájemníka. To už udělal někdo jiný před vámi.

Investiční nemovitosti mohou být spojen s konkrétním zhodnocením

Když se rozhodnete pořídit klasickou nemovitosti a následně z ní udělat investiční byty, je nutné počítat s tím, že případná výše zhodnocení bude jenom vaším odhadem. A vše se dá spočítat na základě konkrétních scénářů, od pozitivních, až po negativní. Když ale kupujete investiční nemovitosti s nájemníky, máte jistotu, že budete moci počítat s reálnými čísly. Jelikož v dané nemovitosti někdo bydlí již několik let, můžete nahlédnout na jednotlivý poměr výdělku a výdajů. Následně zohledněte i cenu nemovitosti a lze znát přesnou návratnost vaší investice, stejně jako roční zhodnocení. Odpíchnout se od reálných čísel je vždy lepší možnost, než dát jenom na různé neobjektivní analýzy.

Investiční nemovitost je spojována s kvalitními nájemníky

Mnozí majitelé domů nebo bytů potvrzují, že sehnat dobrého nájemníka je skutečně umění. A právě proto musíme opět říci, že investiční nemovitost má v tomto směru jasnou výhodu. Jejich nabídka je totiž spojena s tím, že se v nich nacházejí jenom nájemníci, které lze označit slovem spolehliví. Co to může znamenat?

  • Daný byt nijak nepoškodí a nezlikvidují
  • Hledají dlouhodobý pronájem, třeba i na celý život
  • Platby odcházejí včas a ve správné výši

Jde tedy o naprosto ideální stav. Díky tomu můžeme investiční byty označit nejenom za investici dlouhodobou, s pravidelným a stabilním zhodnocením. Můžeme je označit také za investici pasivní, jelikož starost o nájemníky lze hodit za hlavu.

Nabídka je velká. Lákají také investiční nemovitosti v zahraničí

Jedno z dalších pozitiv se týká také nabídky toho, kolik daných bytů je aktuálně k dispozici. Pro vás, jako možné budoucí investory, je daná zpráva velmi pozitivní. A to proto, že nabídka je opravdu široká. Navíc není nutné se soustředit výhradně jenom na Českou republiku. Problémem není ani to, že budete investovat do nemovitostí, které jsou v zahraničí. Na samotném začátku třeba v okolních zemích. Pořídit si investiční nemovitosti v zahraničí není zase až takový problém, jelikož mnoho realitních kanceláří se právě na danou možnost zprostředkování prodeje specializuje. A tak je možné mít vše podchyceno po administrativní, ale i právní stránce.

Když o nabídce mluvíme, nelze zapomínat na to, že investiční byty nemusejí mít jenom podobu jednoho bytu ve velkém komplexu či developerském projektu. Mnoho investorů hledá i různé menší doby s několika bytovými jednotkami. Dům koupí jako celek a jednotlivé bytové jednotky jsou dále pronajímány. Tato možnost, vzhledem k ceně nemovitostí, však patří mezi ty, které jsou určené jenom investorům skutečně movitějším.

I investiční nemovitost je možné financovat pomocí hypotéky

Připomeňme také to, že tato cesta může být dostupná i pro ty investory, kteří ještě nemají tolik finančních prostředků, aby si mohli dovolit danou nemovitost pořídit za ušetřené peníze. Logicky tak dojde k tomu, že budou poptávat úvěr. Jako nejlepší se z mnoha důvodů jeví hypotéka. Tu není nutné využívat jenom na koupi nemovitosti, ve které se bude bydlet, nebo na stavbu či rekonstrukci. Problémem nemusí být ani to, že tímto úvěrem bude financována investiční nemovitost. Zde je však nutné s ohledem na návratnost přihlédnout také k tomu, že z hypotéky bude hrazený úrok a splátky. Ideální je vše nastavit tak, aby výše čistého nájmu dokázala bez problémů pokrýt konkrétní splátku hypotéky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...