Víte, co je to složený úrok? Váš pomocník při investování

Rate this post

Mít peníze navíc by nikdy nemělo být spojeno s tím, že je někde necháte ležet. Vždy je dobré je dále zhodnocovat. Ideální možností jsou investice. Dnes existuje řada různých forem a je na každém, kterou cestou se vydá. Co s investicemi často souvisí, to je pojem označovaný jako složený úrok. Ten můžeme označit za celkem zajímavého pomocníka každého investora, jelikož díky němu lze zhodnotit finance reálně o více peněz, než kolik je klasickou mírou zhodnocení uváděno.

Contents

Co je to složený úrok?

Pokud vás zajímá pojem složený úrok blíže, pojďme se na něho podívat. Jedná se o možnost, jak investovat mnohem efektivněji, pokud dojde k takzvanému reinvestování. Tedy k tomu, že vlivem klasického zúročení získáte určité peníze. Ty si však nenecháte, ale opět je investujete. Rázem nastává vztah, který lze označovat jako složený úrok. V podstatě jste totiž získali peníze, které jste vydělali zhodnocením. Získali jste tedy úrok. A ten dále investujete a z něho získáte úroky další. To je důvod, proč se používá pojem složený úrok.

Složené úroky nelze využívat u všech investic

Je třeba říci, že tato lákavá forma investování není realizovatelná u všech druhů investic jako jsoiu třeba binární opce nebo Bitcoin. U některých je totiž stanoveno pevné zhodnocení za určité období, a přesně tolik peněz následně dostanete. Jsou ale i takové možnosti, kde složené úroky využívat skutečně lze. Jaké jsou hlavní příklady? Je to třeba:

  • Spořicí účet
  • Akcie s pravidelnou dividendou
  • P2P půjčky jako Zonky
Složený úrok pomůže k rychlejšímu zhodnocování

Složený úrok pomůže k rychlejšímu zhodnocování

Dají se ale najít i další příklady. Podstatné je to, aby bylo zhodnocení připisováno nebo vypláceno pravidelně. Třeba denně, ale i měsíčně, nebo ročně. A aby zde byla možnost dané peníze ihned reinvestovat. Tím logicky zvyšujete celkovou investovanou částku, ale zároveň dochází k tomu, že ji nenavyšujete z vašeho rozpočtu – tedy z vašich osobních úspor. Je navyšována jenom tím, co se vám již povedlo vydělat.

Složený úrok kalkulačka vám pomůže

Pokud vás zajímá i konkrétní příklad, pomůže vám složený úrok kalkulačka. Mnoho různých platforem dnes nabízí interaktivní formuláře, kde si můžete spočítat, jak složený úrok funguje a jak lze při pravidelném reinvestování vydělávat. My na to půjdeme jednoduše. A to na příkladu, kdy investujete tisícikorunu, a to na desetiprocentní úrok. Zde nejsou třeba složité počty, jelikož za rok vyděláte stokorunu a rázem bude na vašem investičním kontě 1 100 Kč.

A zde začíná ono kouzlo, které složené úroky přinášejí. Druhý rok totiž už bude zhodnocována právě suma 1 100 Kč. To znamená, že na konci tohoto roku bude stav vašeho investorského konta 1 210 Kč. Třetí rok to bude 1 331 korun českých. A zde už je pozorovatelný samotný zajímavý nárůst. Když vše necháte plynout dvacet let, budete si následně moci vybrat sumu ve výši 6 720 korun českých. A to jenom z jedné jediné tisícikoruny. V tom jsou složené úroky jedinečné.

Tabulka složený úrok ukazuje, že rozhoduje hlavně doba investování

Platí také jasně daný poměr. Čím déle budete investovat, tím pro vás pochopitelně lépe. Konkrétní tabulka složený úrok totiž zcela jasně ukazuje na to, že čím déle zhodnocujete peníze, tím výrazněji následně samotná suma roste. Podívejte se opět na náš příklad, který vlastně říká, že dvacátý první rok už vyděláte 672 Kč. A to si porovnejte se stokorunou, kterou máte na samotném počátku. A kterou byste měli, pokud byste nereinvestovali a peníze vydělané ihned utráceli.

Vyplatí se začít co nejdříve

I proto, že jsou složené úroky tak mocné, se vyplatí s investováním začít co možná nejdříve. Je to dokonalý ukazatel toho, že i s malou částkou lze mít v budoucnu velmi zajímavý příjem. Některým složený úrok dokonce může přinést za pár let i příjem pasivní. Záleží jenom na tom, kdy začnou a s jakou sumou. Čím dříve to ale bude, tím lépe. I proto mnozí hledají různé spoření pro děti. I když je dětem dávána stranou jenom malá suma, tak se předpokládá, že si peníze budou vybírat v dospělosti. Tedy třeba až za dvacet let. A zde složené úroky zajistí, že i z menší sumy může být částka více než zajímavá.

Příklad mohou přinést třeba různé dnes tolik doporučované investiční fondy. Vezměme si příklad jednoho z reálných, který má výnos 9,25 procent. Co se stane, pokud zde investujete 10 000 Kč? Za dobu pěti let zde už budete mít poměrně příjemných 15 500 Kč a za deset let zde bude suma ve výši 24 200 Kč. Pro dítě zajímavá částka, jak základně vybavit třeba svůj první pronajatý byt.

Stále tu jsou ještě daně

I když vše vypadá růžově, nezapomínejte také na jednu důležitou věc. Tu zcela logicky nemůžete nijak ovlivnit, jelikož je spojena se současnými zákony. Máme samozřejmě na mysli daně. A ty se vás při investicích také mohou týkat. Proto i úroky z úroků musíte započítat mezi váš příjem. Logicky to znamená, že výsledná takto investicemi vydělaná suma bude pochopitelně nižší. Ale to je něco, co je zcela běžné a týká se to většiny investic. Dodáváme to jenom pro úplnost, aby měl každý investor jasno o tom, že stejně jako u jiných investičních variant, tak i tam, kde jsou využívány složené úroky, je nutné počítat s tím, že zde bude také stát, který si natáhne ruku pro určitý podíl z vašeho chytrého přístupu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...