Vyplatí se investovat do dluhopisů?

Rate this post

Contents

Dluhopisy patří ke střednědobým cenným papírům a v poslední době se mezi širokou veřejností stávají stále populárnějšími. Do karet jim hraje nejenom vcelku snadná dostupnost, ale také důvěryhodnost a prakticky jistá návratnost peněz. Samotný úrok se pak pohybuje v daleko vyšších hodnotách, než je tomu například u spořícího bankovního účtu.

Proč byste si měli koupit zrovna dluhopisy?

Investiční dluhopisy byste měli nakupovat v případě, že máte volné finanční prostředky a nechcete, aby postupem času ztrácely na hodnotě. Jako budoucího majitele dluhopisu vás tedy budou zajímat tyto výhody:

  • možnost nákupu v bance nebo na burze,
  • stabilnější kurz oproti akciím,
  • snadná prognóza budoucích výnosů,
  • pravidelný a jistý příjem peněz (zejména státní a komunální dluhopisy),
  • vyšší úrok než u termínovaných vkladů,
  • možnost prodeje před koncem splatnosti.

Podvrhu se rozhodně nemusíte bát

Možná si budete říkat, že získat finanční prostředky takhle jednoduše musí být nějaký podvrh. Jste ovšem na omylu, neboť celé obchodování s dluhopisy je komplexně sledováno a kontrolováno Českou národní bankou. Dohledu podléhá i emise dluhopisů, protože si je jednoduše nemůžete vytisknout doma na tiskárně. Navíc musí tento cenný papír disponovat předepsanými náležitostmi, bez kterých je prakticky neplatný.

Jak se dají dluhopisy nakoupit?

Nákup dluhopisů si dnes může dovolit prakticky každý, kdo má nějaké volné finanční prostředky. Samotné pořízení může probíhat i online přes specializované portály, kde pouze vyplníte vaše jméno, příjmení, bydliště a kontaktní údaje a už si můžete vybírat mezi několika cennými papíry. Zaměřte se zejména na jejich splatnost, výši dlužné částky a také na úroky a vyplácení. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani samotný emitent.

Investování do dluhopisů se určitě vyplatí a zvládne jej prakticky každý. Pokud si ovšem nejste jistí, poraďte se svým finančním poradcem. Byla by totiž škoda nechat si ujít takto výhodnou příležitost k výdělku.

Podobné články...