Úspora elektrické energie a jak na ni? Zjistěte, jak nejlépe ušetřit

Rate this post

Je jedno, zda žijete v domě, nebo žijete v bytě. Stejně tak je jedno i to, zda zde bydlíte v nájmu, nebo vám nemovitost patří. Obvykle jsou tři věci, které budete muset platit. O jaké se jedná? Je to:

  • Voda
  • Plyn
  • Elektřina

A právě na poslední typ energie se zaměříme. Mnoho lidí totiž trpí malá úspora elektrické energie. Chtějí šetřit více. A to hlavně proto, že s menší spotřebou v rozpočtu logicky zůstane i více finančních prostředků. Jak můžete ušetřit i vy? Zjistěte to společně s námi.

Contents

Úspora elektrické energie by měla být spojena i s úspornými spotřebiči

Úspora elektrické energie je spojena i se správnými spotřebiči

Úspora elektrické energie je spojena i se správnými spotřebiči

Je jasné, že pokud máte spotřebiče novější, nebo stále ještě dobře funkční, je celkem zbytečné a také celkem neefektivní zaměřit se na koupi nových. A vzít si kvůli tomu třeba úvěr typu půjčka před výplatou, nebo vybrat kontokorent. Jakmile ale už spotřebič nebo elektroniku budete poptávat, zaměřte se na to, aby byl úsporný. Jak to poznáte? Dobrá úspora elektrické energie bude u těch spotřebičů, které jsou v energetické třídě A, nebo ještě lepší. To poznáte nejenom podle tohoto zeleného písmenka, ale i podle toho, že jsou u něho plusy. A čím více jich je, tím pro vás lépe. Takový spotřebič si v porovnání s nějakým velmi starým vezme opravdu minimum. Ideální je myslet na to hlavně u těch, které jsou stále zapnuté – příkladem je lednička v kuchyni.

Úspora energie je založena i na tom, že ji nebudete využívat, když to není nutné

Nyní už mluvíme o klasickém šetření, které je dané jenom vašimi návyky a ničím jiným. Co vám chceme naznačit? Že je zbytečné odebírat proud, když ho zrovna nijak nevyužijete. Příkladů bychom v každém domě nebo bytě našli více než dost. Co mezi ně může patřit? Je to:

  • Klasické svícení
  • Zapnuté spotřebiče, které nepoužíváte
  • Stand-by režim

První dva příklady jsou zcela jasné. Někam odcházíte? Pokud ano, je třeba zhasnout, stejně jako je třeba vypnout televizi či počítač. Tedy skutečně vypnout, jelikož mnoho spotřebičů se přepne do takzvaného stand-by režimu. I ten bere elektrickou energii. Nejlépe tedy uděláte, když spotřebič vypojíte ze zdi. Tak máte jistotu, že nebude brát vůbec nic. Z praktického hlediska je to sice méně pohodlné, ale když tak budete činit u všech spotřebičů, můžete jenom touto drobností ročně ušetřit třeba i sumu, která se dá počítat v jednotkách tisících.

Úspory energie docílíte i výměnou žárovek

Během dne využíváte denního světla – to je celkem pochopitelné. Co ale večer, nebo v noci? To se neobejdete bez toho umělého. Nejenom, že byste měli svítit méně, ale pokud jde o efektivní úspory energie, tak doporučíme také výměnu žárovek. Ano, jedná se o krok, který vás bude stát prvotní náklady, ale v konečném důsledku docílíte toho, že na něm vyděláte.

Správnými žárovkami jsou ty, které fungují na LED technologii. Mají jak naprosto minimální spotřebu, tak nabídnou i dlouhou životnost. V prvních letech se sami zaplatí a v těch následujících budou dále sloužit a vy budete šetřit. Pokud lze u nich i nastavit intenzitu osvětlení, je to také dobrá volba, jelikož i takto budete moci šetřit.

Jaká je nepřímá úspora energií? Změna dodavatele

Je pravdou, že pokud jde o spotřebu, tak může zůstat stejná. Když se ale podíváte na účet, který porovnáte s předchozím rokem, tak bude výrazně nižší. Jak je to možné? Jelikož vám změna dodavatele pomůže k tomu, že za jednotku budete platit méně peněz. Se stejnou spotřebou tak budete šetřit. Není to tedy přímá úspora energií, ale je to úspora finančních prostředků. A ty můžete uložit na spořicí účet a zhodnocovat.

Zde však musíme upozornit jak na to, že změna dodavatele energií je celkem jednoduchá, tak i na to, že ne každý je poctiví. Na trhu lze najít mnoho firem, které nakonec způsobí ještě větší náklady. Proto se raději vyhněte různým podomním prodejcům, a když budete hledat, dělejte to na internetu, s možností si porovnat jednotlivé možnosti.

TIP: Tepelná čerpadla nabízí dlouhodobě nejlevnější náklady na teplo.

Úspora elektrické energie může být spojena i s tím, že budete využívat jinou

Ne vždy je nutné využívat jenom elektřinu. Alternativou může být třeba i plyn. I toto je cesta, jak bude mít úspora elektrické energie reálnou podobu. Budete samozřejmě namítat, že když nebudete platit za elektřinu, tak budete platit za plyn. To je pochopitelně pravda. Roli ale hraje to, kolik přesně budete platit. Třeba takové vytápění elektřinou není nijak ekonomické a tak se může vyplatit přechod na plyn, nebo tuhá paliva. Podobně tomu může být v případě vaření. Když doma máte zavedený plyn, popřemýšlejte o tom, zda i tudy nepovede cesta k celkovému snížení nákladů vaší domácnosti.

Zvolte si správný tarif. I takto mohou vypadat úspory energií

Málokdo se vyzná v tarifech u dodavatelů energií. Vám však doporučíme se tímto směrem začít zabývat, jelikož i to se může pozitivně podepsat na stavu, jakým jsou úspory energií. Tedy spíše úspory peněz. Mnoho dodavatelů energií má několik tarifů. A to s ohledem na to, na co elektřinu používáte, nebo i s ohledem na to, jaká je její spotřeba. Když zvolíte ten správný tarif, může se to pozitivně podepsat na ceně za jednotku. Možná byste s vaší spotřebou mohli dosáhnout na levnější, a tak ušetřit bez omezování. Zajímejte se o to, jelikož sama energetická společnost vám danou možnost zcela pochopitelně nenabídne. Pro ni je s ohledem na zisky lepší, když zaplatíte více.

Podobné články...